Seniorzy Stosują Konopie
Badanie wykazało, że starsi dorośli stosują konopie indyjskie w leczeniu powszechnych schorzeń.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi i nowymi przepisami sprzyjającymi legalizacji w większej liczbie krajów, używanie konopi staje się coraz bardziej powszechne wśród osób starszych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine donoszą, że starsi dorośli używają konopi indyjskich przede wszystkim do celów medycznych w leczeniu różnych powszechnych schorzeń, w tym bólu, zaburzeń snu i zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja.
Badanie opublikowane w Journal of the American Geriatrics Society wykazało, że spośród 568 ankietowanych pacjentów 15 procent używało konopi indyjskich w ciągu ostatnich trzech lat, przy czym połowa użytkowników zgłasza, że używa jej regularnie, głównie w celach medycznych.
„Ból, bezsenność i niepokój były najczęstszymi przyczynami używania konopi indyjskich i w większości pacjenci zgłaszali, że konopie indyjskie pomagają rozwiązać te problemy, zwłaszcza w przypadku bezsenności i bólu” – powiedział dr Christopher Kaufmann, współautor książki studia i adiunkt w Zakładzie Geriatrii i Gerontologii na Wydziale Medycyny UC San Diego.
Pacjenci ankietowani w ramach badania byli obserwowani w Klinice Medycyny dla Seniorów w UC San Diego Health przez okres 10 tygodni.
Naukowcy odkryli również, że 61 procent pacjentów, którzy używali konopi indyjskich, rozpoczęło używanie konopi po 60 roku życia.
„Co zaskakujące, odkryliśmy, że prawie trzy piąte użytkowników konopi zgłosiło używanie konopi po raz pierwszy jako osoby starsze. Osoby te były wyjątkową grupą w porównaniu z tymi, którzy używali konopi w przeszłości” – powiedział Kevin Yang, współpierwszy autor i student medycyny trzeciego roku na UC San Diego.
„Nowi użytkownicy częściej używali marihuany z powodów medycznych niż rekreacyjnych. Sposób zażywania konopi indyjskich również różnił się, ponieważ nowi użytkownicy częściej stosują je miejscowo jako balsam, a nie paląc lub spożywając je jako artykuły spożywcze. Ponadto częściej informowali swojego lekarza o używaniu konopi indyjskich, co odzwierciedla fakt, że używanie konopi nie jest już tak napiętnowane, jak było wcześniej”.
Biorąc pod uwagę wzrost dostępności produktów zawierających wyłącznie CBD, które są niepsychoaktywnymi kannabinoidami w przeciwieństwie do produktów zawierających THC, naukowcy stwierdzili, że prawdopodobnie przyszłe badania będą nadal dokumentować większy odsetek osób starszych używających konopi indyjskich lub konopi indyjskich. produktów opartych po raz pierwszy.
„Odkrycia pokazują, że pracownicy kliniczni muszą być świadomi używania konopi indyjskich przez seniorów oraz zyskać świadomość zarówno korzyści, jak i zagrożeń związanych z używaniem konopi w populacji pacjentów” – powiedziała Alison Moore, MD, starszy autor i szef Wydziału geriatrii na Wydziale Medycyny w UC San Diego School of Medicine. „Biorąc pod uwagę powszechność używania, ważne aby być świadomym obecnych badań i dowodów”.
Naukowcy stwierdzili, że przyszłe badania są niezbędne do lepszego zrozumienia skuteczności i bezpieczeństwa różnych formuł konopi w leczeniu powszechnych schorzeń u osób starszych, zarówno w celu maksymalizacji korzyści, jak i zminimalizowania szkód.
„Wydaje się, że marihuana ma potencjał, ale potrzebujemy więcej badań opartych na dowodach. Chcemy dowiedzieć się, jak marihuana wypada w porównaniu z obecnie dostępnymi lekami. Czy konopie indyjskie mogą być bezpieczniejszą alternatywą dla terapii, takich jak opioidy i benzodiazepiny? Czy konopie indyjskie mogą pomóc w ograniczeniu jednoczesnego stosowania wielu leków u osób starszych? Chcemy dowiedzieć się, jakie schorzenia najskuteczniej leczą konopie indyjskie. Tylko wtedy będziemy mogli lepiej doradzać starszym osobom w zakresie używania konopi” – powiedział Kaufmann.
Geriatria w UC San Diego Health zajęła niedawno trzynaste miejsce w kraju w ankiecie 2020-2021 US News & World Report. Zespół geriatrii i gerontologii w UC San Diego Health jest zaangażowany w zapewnianie najwyższej jakości, opartej na dowodach opieki osobom starszym.
Współautorami badania są: Reva Nafsu, Ella Lifset, Khai Nguyen i Michelle Sexton, wszyscy z UC San Diego; oraz Benjamin Han i Arum Kim, New York University School of Medicine.
Finansowanie tego badania pochodziło częściowo z National Institutes of Health (T35AG26757, K01AG061239, P30AG059299, K23DA043651), Stein Institute for Research on Aging, Center for Healthy Aging oraz Division of Geriatrics and Gerontology na UC San Diego.
0 komentarzy