Wyzwania Związane z Uprawą Marihuany

Konopie indyjskie to jedna z najczęściej omawianych roślin na świecie. Były popularny w całej historii i używane przez różne cywilizacje do różnych celów. Dziś konopie indyjskie znajdują się w czołówce technologicznego ogrodnictwa. Ale dlaczego uprawa marihuany jest tak skomplikowana?
Konopie indyjskie, znane również jako marihuana, zioło lub konopie, to pospolita roślina uprawiana w wielu regionach na przestrzeni dziejów. Może się wydawać, że jest łatwa w uprawie. Dlaczego więc współczesna uprawa konopi indyjskich wymaga tak dużego wysiłku? Jakie wyzwania wiążą się z uprawą marihuany?
Cel uprawy marihuany
Rośliny marihuany wytwarzają unikalne związki zwane kannabinoidami. Są to aktywne substancje chemiczne, które wywierają ogromny wpływ na człowieka, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dwa najbardziej znane kannabinoidy to CBD i THC. Obecnie hodowcy wkładają wiele wysiłku w uprawę wysokiej jakości konopi indyjskich, które mogą zapewnić dokładne stężenie określonych kannabinoidów.
Współczesna marihuana musi być precyzyjna z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, podaje się ją pacjentom jako lek. Po drugie, istnieje wielu konsumentów rekreacyjnych, którzy chcą dokładnie wiedzieć, co dostają i są gotowi za to zapłacić.
Nowoczesna uprawa konopi indyjskich wymaga kontroli
Aby wyhodować spójne i dokładne pąki, hodowcy używają różnych gatunków marihuany w bardzo specyficznych warunkach uprawy. Warunki te obejmują odżywianie, wodę i oświetlenie, a także temperaturę i wilgotność. Oczywiście istnieją różne poziomy kontroli. Hodowcy marihuany w szklarniach rezygnują z pewnej kontroli i cieszą się wolnym światłem słonecznym i innymi sprzyjającymi warunkami pogodowymi, ale zachowują pewną podatność na złą pogodę.
Z drugiej strony, hodowcy marihuany w pomieszczeniach zamkniętych przejmują pełną kontrolę nad każdym aspektem swojej uprawy. Robią to jednak wysokim kosztem energii.
Wilgotność jest jednym z największych wyzwań związanych z uprawą marihuany
Niezależnie od tego, czy uprawiasz w pomieszczeniu, czy w szklarni, istnieje jeden problem, z którym borykają się wszyscy hodowcy marihuany – wilgotność. Wysoka wilgotność utrudnia rozwój roślin, hamując wzrost oraz zmniejszając wielkość i jakość pąków.
Co ważniejsze, wysoka wilgotność prowadzi do wybuchów chorób, takich jak botrytis, znany również jako zgnilizna pąków lub szara pleśń. Jest to jeden z najczęstszych problemów we współczesnej uprawie konopi indyjskich i jest główną przyczyną utraty plonów. Botrytis do rozwoju potrzebuje wolnej wody. Zatem niekontrolowana wilgotność, która prowadzi do kondensacji, nieuchronnie spowoduje pojawienie się szarej pleśni wokół rosnącej przestrzeni.
W przypadku konopi indyjskich ryzyko jest większe niż w przypadku innych upraw. Gęste pąki marihuany zatrzymują wilgoć w środku, co może powodować rozwój pleśni wewnątrz pąków, gdzie jest ona najbardziej szkodliwa.
Tradycyjna kontrola wilgotności jest nieefektywna
Kontrola wilgotności jest odpowiedzią na wiele wyzwań związanych z uprawą marihuany, szczególnie tych związanych z chorobami i pleśnią. Jednak wielu hodowców stosuje nieskuteczne metody radzenia sobie z wilgocią.
Nieefektywna kontrola wilgotności w szklarniach
W szklarniach hodowcy stosują kombinację wentylacji i ogrzewania. Celem jest uwolnienie wilgoci przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego zakresu temperatur dla roślin. Jednak ciągłe ogrzewanie wentylowanej przestrzeni nieuchronnie prowadzi do ogromnych strat ciepła i wysokich kosztów energii. W pewnych warunkach ta metoda może nawet nie pomóc w zmniejszeniu wilgotności, pozostawiając hodowców z pleśnią, mimo że wydano dużo pieniędzy, próbując temu zapobiec.
Nieefektywna kontrola wilgotności w pomieszczeniach
Hodowcy indoor mają łatwiej niż hodowcy szklarniowi, ponieważ działają w całkowicie kontrolowanym środowisku. Jednym z najczęstszych sposobów zmniejszenia wilgotności w pomieszczeniach uprawowych jest zastosowanie systemów HVAC. Jednakże, podobnie jak ogrzewanie i wentylacja, HVAC nie redukuje skutecznie wilgoci. Systemy HVAC skutecznie ogrzewają i chłodzą. Oczywiście efektem ubocznym tej operacji jest kondensacja, która usuwa wilgoć z powietrza. Ale nie jest do tego zoptymalizowane.
Aby więc całkowicie kontrolować wilgotność za pomocą HVAC, hodowcy potrzebują znacznie większego i wydajniejszego systemu niż w innym przypadku. Następnie muszą używać go w sposób nieefektywny – stale naprzemiennie ogrzewając i chłodząc, próbując zarówno zmniejszyć wilgotność, jak i utrzymać optymalną temperaturę.
Stosowanie osuszacza
Najskuteczniejszym i najskuteczniejszym sposobem walki z wyzwaniami, jakie stwarza wilgoć, jest użycie osuszacza przeznaczonego do uprawy marihuany. Wykorzystanie dedykowanego osuszacza do kontrolowania wilgotności oszczędza dużo energii. W rzeczywistości może zaoszczędzić nawet 50% w porównaniu z ogrzewaniem i odpowietrzaniem lub HVAC.
Osuszacz zapewnia dodatkowe korzyści jeśli chodzi o uprawę marihuany:
• Zapobiega chorobom,
• Tworzy optymalne warunki klimatyczne stymulując wzrost i rozwój roślin,
• Mechanizm cyrkulacji powietrza zapewnia jednolite warunki uprawy i spójne produkty
• Wyodrębniona woda może być ponownie wykorzystywana, oszczędzając setki litrów dziennie.
0 komentarzy