Różnica Między THC i THCA

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Z czysto chemicznego punktu widzenia THCa jest prekursorem, podczas gdy THC jest właściwym związkiem. THC może skutecznie wiązać się z receptorami CB1 lub CB2 w układzie endokannabinoidowym organizmu człowieka, ale tego samego nie można powiedzieć o THCa. Jego duża struktura 3D nie pozwala cząsteczce na wiązanie się z receptorami CB1. Ponadto biodostępność THC jest znacznie większa niż THCa.

Delta-9-tetrahydrokannabinol (Δ-9-THC) to jeden z najbardziej znanych kannabinoidów. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w świecie ziół, usłyszysz o nim we wszelkich debatach i dyskusjach. Jeśli jesteś profesjonalistą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już jesteś naćpany! Psychoaktywne działanie konopi indyjskich wynika przede wszystkim z tetrahydrokanabinolu. Wynika z tego, że istnieje wiele badań i projektów badawczych, skupiających się na określeniu prawdziwego potencjału THC i jego wpływu na organizm. THC może być najbardziej znanym z kannabinoidów konopi indyjskich, ale w marihuanie występują dosłownie setki. Tutaj omówimy wyróżniające cechy mniej znanego THCa i wyjaśnimy różnicę między THC i THCa.

Czym jest THCa?

THCa oznacza kwas tetrahydrokannabinolowy. Jest to nieaktywny kannabinoid, który można znaleźć w świeżo zebranych włoskach konopi indyjskich. Wiele osób myli się, że roślina konopi indyjskich jest wzbogacona THC. Choć może to zabrzmieć zaskakująco, w konopiach indyjskich nie ma THC, dopóki nie zostaną zebrane. Jest raczej wzbogacony THCa.

Przyjrzyjmy się teraz, jak THCa przekształca się w THC. Być może znasz proces dekarboksylacji. Jest to reakcja chemiczna, podczas której usuwana jest grupa karboksylowa, pod wpływem znacznego ciepła lub intensywnego światła słonecznego. Co ciekawe, tylko ta dekarboksylacja umożliwia różnym kannabinoidom interakcję z receptorami endokannabinoidowymi znajdującymi się w ludzkim organizmie.

THCa ma o jedną grupę karboksylową więcej niż THC. Po przejściu reakcji dekarboksylacji dodatkowa grupa kwasu karboksylowego zostaje utracona, a THCa zostaje przekształcony w THC. Powstały związek chemiczny może łatwo oddziaływać z receptorami CB1 występującymi w organizmie człowieka. W wyniku tej interakcji osoba używająca konopi indyjskich odczuwa psychoaktywne skutki związane z THC.

Kolejne ważne pytanie dotyczy konwersji THCa w THC. Zajmuje się tym dekarboksylacja. Ale w jaki sposób ona zachodzi? Podgrzewanie surowych konopi prowadzi do procesu dekarboksylacji. Ciepło to można uzyskać ze światła słonecznego, zwiększając temperaturę w pomieszczeniu lub wystawiając konopie na bezpośrednie działanie ciepła. Ostatni punkt odnosi się konkretnie do metod narażenia, takich jak palenie, wapowanie lub karboksylacja.

Czy THCa jest psychoaktywne?

Jak wspomniano wcześniej, aby kannabinoid zadziałał, musi związać się ze swoimi receptorami w ludzkim układzie endokannabinoidowym. Struktura chemiczna THCa nie pozwala na wiązanie się z receptorami CB1. W rezultacie kannabinoid nie może wywoływać żadnych efektów powszechnie kojarzonych z rośliną konopi indyjskich. Dlatego też efekty psychoaktywne, z których słynie THC, nie są odczuwalne w przypadku THCa. Możemy więc śmiało określić THCa jako substancję niepsychoaktywną.

Działanie uboczne THCa

Tak, nie jest psychoaktywny, ale to nie znaczy, że związek nie ma żadnych skutków ubocznych. Niektóre częste działania niepożądane związane ze spożyciem THCa obejmują suchość w ustach, zaczerwienienie oczu, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i ogólne uczucie zmęczenia. Należy zauważyć, że większość tych skutków ubocznych jest powszechnie kojarzona z THC. Prawdopodobieństwo, że je poczujesz po spożyciu THCa, jest dość niskie.

Co więcej, uczucia euforii lub skrajnej kreatywności, które są powszechnie kojarzone ze spożyciem THC, nie są powiązane z tym związkiem. Jednakże THCa może pojawić się w teście narkotykowym, jeśli zażyłeś ten kannabinoid niedawno, na przykład w ciągu ostatnich dwóch do trzech dni. Jeśli regularnie zażywasz jakiekolwiek leki, ważne jest, aby mieć świadomość ewentualnych dodatkowych interakcji leków. THCa może również wchodzić w interakcje z lekami dostępnymi bez recepty, dlatego należy porozmawiać z farmaceutą na temat potencjalnego wpływu spożycia kannabinoidów na inne leki.

Podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wyraźna różnica pomiędzy THCa i THC. Terminów tych nie można używać zamiennie, ponieważ skład chemiczny obu związków jest inny.

Naturalnie, efekty wytwarzane przez te związki ogromnie się kontrastują. Istnieją pewne potencjalne korzyści związane z THCa, takie jak jego profil neuroprotekcyjny, przeciw otyłości, przeciwzapalny i przeciw nudnościom. Obecnie wiele badań koncentruje się na THC, dlatego nie możemy być w 100% pewni wpływu tego kannabinoidu na organizm człowieka.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl