Podlewanie Roślin Marihuany
Podlewanie to czynność polewania wodą powierzchni w celu przyniesienia pożytku i nakarmienia roślin. W naszym przypadku podlewanie polega na zwilżeniu podłoża lub powierzchni uprawy naszych roślin. Podlewanie roślin konopi to czynność, którą będziesz najczęściej wykonywać podczas uprawy i którą chcesz robić właściwie.
Znaczenie podlewania
Woda jest środkiem transportu, za pomocą którego składniki odżywcze przedostają się do wnętrza rośliny i odpowiada za dystrybucję składników odżywczych (węglowodanów, witamin, hormonów) w całym układzie metabolicznym rośliny. Rozpuszcza również składniki odżywcze dostarczone roślinie, nawilżając podłoże, dotleniając glebę i korzenie, jednocześnie utrzymując poziom pH itp. Podlewanie odpowiednią ilością i we właściwy sposób jest tak samo ważne, jak wiedza o tym, kiedy podlewać. Jeśli nie podlejesz roślin, kiedy tego potrzebują, wyschną, a jeśli podlejesz je za dużo, pozbawią korzenie tlenu, dlatego ważne jest, aby znaleźć idealną równowagę.
Podlewanie to najczęściej powtarzana czynność podczas uprawy marihuanu; spróbuj podać swoim roślinom wodę o niskim stężeniu minerałów (idealna jest woda osmotyczna), niepożądane sole mineralne mogą blokować korzenie roślin, uniemożliwiając im prawidłowe wchłanianie składników odżywczych. Jeśli używasz wody z kranu, zalecamy częste stosowanie enzymów, aby uniknąć gromadzenia się soli mineralnych.
Ważne czynniki podczas podlewania
• Kontrolowane podlewanie
Konopie indyjskie w fazie wzrostu potrzebują krótkich cykli wilgoci i suszy. Krótkie cykle wilgoci i suszy pozwalają na większą ilość powietrza w podłożu, co sprzyja wzrostowi korzeni i metabolizmowi roślin. Przed podlaniem należy upewnić się, że podłoże nie jest zamoczone; musi być przewiewne. Namoczone lub stale wilgotne podłoża nie zawierają niezbędnego dla korzeni tlenu, a jednocześnie mogą ułatwiać rozwój szkodliwych patogenów i mikroorganizmów.
Podlewaj, gdy podłoże utraciło część wilgoci, co stymuluje wzrost korzeni; korzenie wyciągną się w poszukiwaniu wody. Korzenie są głównym źródłem składników odżywczych dla twoich roślin, dlatego ważne jest, aby wyhodować duży system korzeniowy, aby móc częściej podlewać i karmić rośliny, w przeciwnym razie możesz przypadkowo przelać rośliny z powodu nadmiernego nawozu.
Na etapie kwitnienia rośliny powinny już rozwinąć duży system korzeniowy, więc nie będziesz już musiał wykorzystywać cykli wilgoci i suszy do stymulacji wzrostu; można teraz podlewać częściej, dbając o to, aby podłoże nie było stale przemoczone.
• Wysokiej jakości woda
Jeśli użyjesz zanieczyszczonej wody lub wody ze zbędnymi solami mineralnymi, Twoje rośliny nie będą mogły prawidłowo rosnąć, dlatego tak ważna jest jakość wody.
Jeśli spojrzeć na to jak na wagę, na górze byłaby osmoza, czyli woda destylowana, a na ostatnim przystanku woda mineralna i woda z kranu. Jeśli woda z kranu ma wysokie stężenie soli mineralnych (EC), jak większość wody z kranu przepływającej przez miasta, lepiej wydać trochę więcej na filtr osmotyczny. Służą one do usuwania wszelkich substancji i większości chloru z wody wodociągowej. Chlor sprawia, że woda jest zdatna do picia i utrzymuje basen w czystości, zabijając mikroorganizmy. Używanie wody z kranu z chlorem nie zabije twoich roślin, ale sprawi, że grzyby i pożyteczne bakterie będą rzadsze w swoich roślinach. Aby zapobiec gromadzeniu się soli mineralnych w podłożu i korzeniach, można zastosować enzymy.
Jeśli używasz wody ze zbiornika, niedrogim sposobem natlenienia wody jest użycie kamienia napowietrzającego i małej pompki powietrznej. Możesz także używać tabletek CO2 i tabletek tlenowych w swoich zbiornikach, aby jeszcze bardziej poprawić natlenienie.
• Sprawdź i wyreguluj poziomy pH i EC
Niezależnie od tego, czy dostarczasz roślinom składniki odżywcze, czy tylko je podlewasz, nadal musisz znać stężenie soli mineralnych w wodzie, ponieważ określa to ogólny stan roślin.
Niezwykle ważne jest monitorowanie poziomu pH wody (od 6,2 do 6,5 w przypadku uprawy w glebie) po dodaniu do niej mieszanki składników odżywczych; pH roztworu odżywczego określi pH podłoża i zdolność roślin do wchłaniania składników odżywczych.
W uprawach hydroponicznych ważne jest utrzymywanie poziomu pH pomiędzy 5,2 a 5,5 w celu prawidłowego wchłaniania składników odżywczych; niewłaściwy poziom pH w systemie hydroponicznym może zniszczyć rośliny w ciągu kilku godzin.
• Podlewaj powoli i równomiernie
Podlewaj podłoże powoli i równomiernie, stosując ilość potrzebną dla każdej rośliny; jeśli podlejesz za szybko, woda spłynie z dna doniczki, nie zwilżając podłoża.
W naturze rośliny marihuany czerpią wodę naturalnie z opadów, która opada miękko i stale, umożliwiając glebie wchłonięcie i rozprowadzenie wilgoci. To jest to, co musisz spróbować naśladować podczas uprawy. Podlewając rośliny dużą ilością wody naraz, niekoniecznie wchłania się ona przez podłoże, raczej zaciąga składniki odżywcze i powoduje erozję podłoża, nie rozkładając się równomiernie. Dlatego należy podlewać powoli i pozwolić, aby woda powoli się wchłaniała; dzięki temu składniki odżywcze pozostają w glebie, zamiast być wyciągane, jak podczas przepłukiwania korzeni.
Dobrze jest jednak, aby rośliny odprowadzały niewielką ilość wody przez dno. Pomoże to uniknąć gromadzenia się soli mineralnych.
Kiedy podlewać rośliny?
Twoje rośliny potrzebują określonej ilości wody, a ilość wody, której potrzebują, zmienia się w miarę wzrostu; na początku okresu wzrostu należy stosować niewielkie ilości, zwiększając ilość wody i składników odżywczych w miarę wzrostu rośliny. Rośliny konopi indyjskich wykazują bardzo oczywiste objawy, gdy pilnie potrzebują wody, takie jak ogólne opadanie liści, chociaż najlepiej nie osiągać tego punktu. Aby wiedzieć, jak często należy podlewać, możesz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:
Rozmiar rośliny i doniczki
Rośliny konopi indyjskich zaczynają od bardzo małych korzeni. Dlatego na początku należy ostrożnie podlewać; jeśli korzenie spędzą zbyt długo bez tlenu, możesz zabić roślinę. Jak powiedzieliśmy powyżej, zdecydowanie zalecamy przetrwanie okresów wilgoci i suszy, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża.
Gdy rośliny rosną, ich system korzeniowy rośnie wraz z nimi. Jeśli ich podłoże jest pełne korzeni i nie ma pustej gleby, konieczne będzie częstsze podlewanie. Dlatego też należy przesadzać przed rozpoczęciem okresu kwitnienia, aby rośliny miały wystarczającą ilość podłoża, aby dłużej zatrzymywały wilgoć. Im większy rozmiar rośliny i ilość podłoża, tym więcej wody będziesz musiał użyć.
Warunki pogodowe
Jeśli chodzi o uprawę w pomieszczeniach, musisz stworzyć idealne parametry i warunki dla swoich roślin (temperatura, wilgotność, wentylacja…), co znacznie ułatwi podlewanie. Jednak na zewnątrz nie możesz kontrolować pogody, ale możesz pomóc swoim roślinom, gdy pogoda nie jest idealna.
Przykładem złej pogody dla roślin mogą być wysokie temperatury, które mogą powodować nadmierne nagrzewanie się korzeni roślin. W takim przypadku Twoje rośliny potrzebują więcej wody i będą miały problemy z prawidłowym wchłanianiem składników odżywczych. Aby pomóc roślinom przetrwać tego typu sytuację, musisz starać się utrzymywać ich korzenie w chłodnym, przewiewnym i wilgotnym miejscu.
Oprócz białych doniczek, które zamiast pochłaniać światło odbijają światło, czy doniczek Smart Pot, które pozwalają korzeniom oddychać, warto także codziennie sprawdzać stan swoich roślin i ich podłoża, aby ustalić zbilansowany harmonogram podlewania. Jak powiedzieliśmy wcześniej, baw się połączeniem wilgoci i pozwól jej wyschnąć; nie pozwól, aby pozostało mokre, w przeciwnym razie Twoje rośliny mogą być bardziej podatne na grzyby, owady i patogeny.
Podłoże
Jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów sprawdzenia, czy należy podlać podłoże, jest po prostu włożenie palca w podłoże na kilka centymetrów i sprawdzenie, czy jest wilgotne. Możesz także podnieść doniczkę, aby zobaczyć, ile wilgoci zatrzymuje. Jeśli masz dużą uprawę i nie masz czasu na sprawdzanie rośliny po roślinie, wybierz najmniejszą w swojej uprawie. Ta roślina wchłonie najwięcej wody i możesz użyć jej jako punktu odniesienia, aby obliczyć, kiedy podlewać rośliny.
Zalecamy nałożenie ekspandowanej gliny na dno doniczki, aby odsączyć nadmiar wody i uniknąć zamoczenia; zazwyczaj w tym miejscu kończy się woda.
Ile wody stosować?
Nie możemy podać dokładnej ilości wody, którą możemy podać dla Twoich roślin, ponieważ zależy to od warunków uprawy i stanu, w jakim znajduje się Twoja roślina. Ogólnie rzecz biorąc, należy podlewać około jednej czwartej wielkości doniczki. Tak więc, jeśli masz doniczkę o pojemności 11 litrów, powinieneś podlać około 2,75 litra (możesz to obliczyć, dzieląc objętość doniczki przez 4). Musisz jednak pamiętać o wszystkich parametrach, o których wspomnieliśmy wcześniej; określają ilość wody, którą należy zużyć.
0 komentarzy