Określenie Płci Roślin Marihuany

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Określanie płci nasion marihuany polega tak naprawdę na ustaleniu, czy są płci męskiej czy żeńskiej. Może to być bardzo ważne z różnych powodów, począwszy od projektu hodowlanego po szeroko zakrojone polowanie na fenotyp. Wiedza o tym, jak i kiedy rozpoznać, czy Twoje rośliny są męskie czy żeńskie, zapewni Ci przewagę podczas uprawy w pomieszczeniach zamkniętych. Konopie indyjskie to gatunek roślin dwupiennych. Co to znaczy? Cóż, poszczególne rośliny są albo męskie, albo żeńskie. Rośliny męskie wytwarzają kwiaty w postaci małych woreczków wypełnionych pyłkiem. Zarówno owady, jak i wiatry wypierają pyłek, gdy worki dojrzewają, co prowadzi do zapłodnienia kwiatów żeńskich.

Kwiaty żeńskie wytwarzają wiązki kwiatów, łodyg i liści zwane kwiatostanami. Wielu początkujących hodowców popełnia błąd nazywając same pąki kwiatami. Jednak w rzeczywistości są to pęczki wielu mniejszych kwiatów. Prawdziwe kwiaty składają się z dwóch znamion (włosowatych wypustek widocznych wokół pąków), ochronnej tkanki osłonowej zwanej przylistkiem i zalążka znajdującego się w przylistku u podstawy znamion. Kiedy męski pyłek zetknie się ze znamieniem, zapładnia zalążek, a w osłonie tkanki przylistkowej rozwija się nasiono. Dwupienna natura konopi sprawia, że jest to roślina wyjątkowa w królestwie roślin. Większość roślin jest jednopienna, co oznacza, że na tej samej roślinie znajdują się zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe. Fakt, że roślina konopi może być męska lub żeńska, może stanowić problem dla hodowców konopi.

Większość ludzi uprawia zioło, aby zapewnić sobie zapas silnych kwiatów żeńskich, a nie męskie woreczki pyłkowe. Na szczęście pojawienie się nasion feminizowanych rozwiązało ten problem, ponieważ nasiona te mają 99% szans na wyprodukowanie rośliny żeńskiej. Jednak inna genetyka oferuje 50% szans na bycie mężczyzną i 50% szans na bycie kobietą. Może to nie wydawać się wielkim problemem, ale roślina męska w pomieszczeniu do uprawy lub w ogrodzie może znacznie zmniejszyć siłę i jakość kwiatów żeńskich. Po zapłodnieniu rośliny żeńskie rozwijają nasiona i zużywają mniej zasobów na tworzenie pożądanych związków kannabinoidowych. Poza tym nikt nie chce palić pączków wypełnionych nasionami! Na szczęście łatwo jest odróżnić roślinę męską od rośliny żeńskiej, zanim woreczki pyłkowe w pełni się rozwiną. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać płeć roślin konopi indyjskich, na jakie cechy zwrócić uwagę i co może pójść nie tak.

1. Pierwsze oznaki przedkwiatów.

Rośliny marihuany uprawiane z nasion spędzają najwcześniejszy etap swojego cyklu życiowego na produkcji korzeni, liści i łodyg. Zakładając, że hodowca utrzymuje roślinę rosnącą w świetle 18 godzin i przy wysokiej wilgotności wynoszącej blisko 75%, przez 5-6 tygodni na roślinach zaczną pojawiać się przedkwitnięcia. Pre-kwiaty dają pierwszą wskazówkę dotyczącą płci rośliny konopi. Te wyspecjalizowane kawałki tkanki roślinnej rozwijają się w węzłach, czyli w miejscu, w którym gałęzie łączą się z głównym pniem. Chociaż są małe, zarówno preflowery męskie, jak i żeńskie wykazują cechy, które sprawiają, że można je wizualnie odróżnić.

Kwiaty żeńskie mają bardziej kształt łezki i wystają z nich małe znamiona. Natomiast przedkwiaty męskie mają bardziej kulisty wygląd i nie mają znamion. Preflowery mogą szybko zacząć się rozwijać, dlatego należy zwracać uwagę na ten obszar, gdy rośliny przechodzą z fazy wegetatywnej cyklu wzrostu do fazy kwitnienia.

Ze względu na to, że rośliny fotoperiodyczne uprawiane w pomieszczeniach wymagają zmiany cyklu świetlnego, będziesz dokładnie wiedzieć, kiedy zaczyna się ten krytyczny czas. Jednakże odmiany fotoperiodyczne uprawiane na zewnątrz wymagają bardziej konsekwentnego monitorowania, ponieważ kwitną w oparciu o naturalne cykle świetlne. Podobnie rośliny automatycznie kwitnące zaczynają wypuszczać kwiaty w oparciu o wewnętrzny zegar genetyczny, dlatego należy zwracać na nie szczególną uwagę w 3–4 tygodniu cyklu wegetacyjnego. Gdy rośliny osiągną 6 lub 7 międzywęźla, będziesz w stanie naocznie rozpoznać potencjalne cechy męskie lub żeńskie. Rośliny konopi indyjskich, które rozpoczynają kwitnienie od fazy siewek, będą nadal potrzebować 3-4 tygodni, zanim pojawią się pierwsze oznaki preflowerów. Są to pierwsze oznaki płci rośliny konopi indyjskich i mogą to być maleńkie preflowery męskie lub żeńskie. Niektóre odmiany mogą wytwarzać przedkwiaty szybciej niż inne, jednak wszystkie rośliny ujawnią się mniej więcej w tym samym czasie. Absolutnie nie ma potrzeby martwić się o wczesną identyfikację roślin męskich, ponieważ będą one zdolne do wytwarzania pyłku dopiero znacznie później.

2. Charakterystyka roślin męskich.

Największą obawą każdego początkującego hodowcy podczas pracy z sadzonkami zwykłej płci jest umożliwienie samcowi zapylenia całej uprawy. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli zamierzasz polować na fenofenyle na wszystkie rośliny żeńskie, ponieważ usuwanie samców przed wytworzeniem worków nie spowoduje powodów do obaw. Męskie rośliny konopi indyjskich wytwarzają preflowery w tych samych miejscach, co rośliny żeńskie. To nie tylko sprawia, że rozróżnienie między nimi na początku jest jeszcze trudniejsze, ale może również upłynąć kilka tygodni, zanim będziesz w stanie całkowicie potwierdzić, że masz roślinę męską.

Zauważysz, że pomiędzy górnymi międzywęźlami będzie małe skupisko miniaturowych owalnych kulek. W miarę dojrzewania zauważysz, że są przyczepione do maleńkiej łodygi, urosną i zmienią kolor na zielony. Najlepiej poczekać, aż uda się zidentyfikować cechy męskie, zanim wyrzucisz jakąkolwiek roślinę z ogrodu. Nie bądź nadgorliwy, aby potencjalnie nie odrzucisz rośliny żeńskiej.

3. Charakterystyka roślin żeńskich.

O wiele łatwiej jest zidentyfikować roślinę żeńską, ponieważ szukasz jedynie cienkiego słupka w kształcie włoska. Kiedy wyjdą spomiędzy międzywęźli, będą wyglądać jak biała rzęsa lub maleńkie źdźbło trawy. Z biegiem czasu wśród nowych przyrostów zaczną rosnąć białe włosy, które mogą być bardzo trudne do zauważenia. Sprawdź dokładnie, co identyfikujesz jako żeński preflower i poczekaj, aż wyraźnie zobaczysz biały słupek.

Po pojawieniu się pierwszych oznak słupków, w ciągu następnych tygodni na roślinach żeńskich zaczną pojawiać się liczne słupki. To w tym momencie rośliny wymagają większych ilości fosforu i potasu, co sprzyja wytwarzaniu kwiatów i tworzeniu pąków. Do sprawdzenia włosków najlepiej użyć szkła powiększającego lub lupy, aby dokładnie je zidentyfikować. Może minąć tydzień lub dwa, zanim będziesz mógł z całą pewnością powiedzieć, że masz do czynienia z rośliną żeńską.

Podsumowanie

Wiedza o tym, jak rozpoznać męskie i żeńskie rośliny marihuany podczas prawy regularnych nasion, jest niezbędna do utrzymania plonów zawierających wyłącznie żeńskie rośliny. Zalecamy, aby nie spieszyć się przed wyrzuceniem jakichkolwiek roślin i przygotować się na to, aby rośliny męskie dorosły na tyle, abyś mógł bez wahania zidentyfikować woreczki pyłkowe.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl