Niedobór Potasu w Uprawie Marihuany

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Rośliny marihuany nie bez powodu nazywane są „chwastami”. Nawet jeśli nie radzą sobie świetnie, będą rosły. To powiedziawszy, niedobór potasu w konopiach indyjskich może mieć wpływ na wielkość plonów. Aby uzyskać optymalny wzrost, potrzebujesz starannej równowagi składników odżywczych. Niedobór potasu powoduje, że liście wyglądają na spalone na brzegach. Główną przyczyną jest słabe pH gleby. Przed leczeniem niedoborów sprawdź oświetlenie uprawy.

Istnieje wiele innych problemów, które mają objawy podobne do niedoboru potasu, dlatego należy zachować ostrożność. Zdecydowanie zalecamy trzymanie się harmonogramu podawania składników odżywczych dołączonego do zakupionego nawozu. Dodanie zbyt wielu innych składników odżywczych może spowodować cierpienie roślin.

Rola potasu we wzroście konopi indyjskich

Potas jest niezbędnym makroelementem, którego roślina potrzebuje w dużych ilościach. Jest kluczowym graczem w procesie fotosyntezy. Potas pomaga roślinie uwalniać enzymy i aminokwasy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Chlorofil, który nadaje roślinom zielony kolor, składa się głównie z potasu i innych składników odżywczych.

Potas swobodnie przemieszcza się po roślinie, pomaga w transporcie wody i węglowodanów przez tkankę roślinną. W przypadku roślin konopi indyjskich uprawianych na wolności potas pomaga roślinie przetrwać okresy suszy. Podczas pracy z fosforem potas wspomaga również wzrost korzeni.

Ale bądźmy szczerzy: najbardziej zależy nam na tym, co robi w fazie kwitnienia. Zgadza się, potas pomaga roślinom konopi wyhodować duże kwiaty. Dlatego możliwość niedoboru potasu przeraża wielu hodowców. Rośliny marihuany potrzebują potasu do tworzenia dużych, gęstych pąków. To powiedziawszy, częstym błędem nowicjuszy jest przekarmianie roślin. Zbyt duża ilość składników odżywczych może w rzeczywistości sprawić, że roślina będzie miała trudności z ich wchłonięciem. Ponadto wiele rzeczy powoduje, że Twoje rośliny mają spalone krawędzie. Kiedy leczysz niedobór, gdy tak naprawdę rośliny są zbyt blisko lamp HPS, stwarzasz dwa problemy.

Czynniki, które mogą powodować niedobór potasu

Niedobór potasu rzadko jest problemem związanym z nawozami. Jeśli zastosujesz się do instrukcji, zestaw odżywek przeznaczony dla roślin konopi indyjskich powinien zawierać wystarczającą ilość potasu. Możesz dodać wzmacniacz kwitnienia, ale nie zalecamy więcej niż dwóch dodatkowych suplementów.

Większość niedoborów potasu wynika z problemów z wchłanianiem składników odżywczych. Jeśli Twoja roślina marihuany nie ma zdolności wchłaniania potasu, nie ma znaczenia, ile jej podasz.
Podłoże uprawowe w ogromnym stopniu wpływa na zdolność rośliny do pobierania składników odżywczych. Większość hodowców marihuany używa gleby. Jeśli używasz syntetycznych składników odżywczych w glebie, nierzadko zdarza się, że w nich gromadzą się sole. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, podlej je wodą o neutralnym pH.

pH gleby jest bardzo, bardzo ważne. Musi wynosić od 6 do 7. Jeśli używasz bezglebowego podłoża, takiego jak kokos, jego wartość jest nieco niższa, między 5,5-6,5. Wszystko poza tym zakresem może spowodować blokadę składników odżywczych. To tak źle, jak się wydaje i powoduje niedobór potasu.

Jeśli chcesz dostosować pH gleby, możesz kupić produkty w sklepie hodowlanym i dodać je do wody. To powiedziawszy, większość wody z kranu jest nieco zasadowa, więc można dodać kwas organiczny, taki jak sok z cytryny, ale nie jest to tak precyzyjne. Hodowcy marihuany stosujący systemy wodne prawie nigdy nie mają niedoborów potasu. Jest niezwykle rzadki w uprawach wodnych.

Zapobieganie niedoborom potasu w konopiach indyjskich

Jak już powiedzieliśmy, hydroponika zapobiegnie niedoborom potasu. Są droższe od gleby, ale bardzo łatwo jest sprawdzić pH, a niedobór potasu nie stanowi problemu. Uważnie obserwuj pH gleby. Będziesz chciał to sprawdzać co kilka dni. Aby to zrobić, wykop około 6 cali w dół i użyj paska pH do sprawdzenia.

Ale najważniejszą rzeczą, którą chcesz zrobić, aby zapobiec niedoborowi potasu, jest nie przekarmianie rośliny. Wielu sprzedawców odżywek będzie próbowało sprzedać Ci tyle suplementów, ile tylko będą w stanie wyładować.

Niektóre składniki odżywcze oddziałują ze sobą w dziwny sposób. Czy wiesz, że wapń i azot ograniczają zdolność Twojej rośliny do pobierania potasu? Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety wszystkich składników odżywczych i nie odbiegać zbytnio od instrukcji. Więcej składników odżywczych nie zawsze jest lepszych.

Oznaki niedoboru potasu

Oznacza to, że wiele chorób ma podobne objawy. Ważne jest, aby leczyć powszechne dolegliwości przed rzadkimi. Niedobór potasu to przypadłość zebry. Typowy objaw – spalone końcówki liści wiatrakowych – może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Poświęć kilka dni na sprawdzenie innych powszechnych dolegliwości roślin. Objawy niedoboru potasu zaczynają się na końcach najstarszych liści. Najpierw zmieniają kolor na żółty i brązowy. To ostatecznie postępuje, aż liście mają coś, co wygląda jak spalone końcówki. Łodygi stają się słabe. Rozciągnie się, ale nie będzie rosnąć.

Na liściach pojawią się brązowe i białe plamy. W końcu roślina przestanie wytwarzać duże liście. To wtedy niedobór jest niebezpieczny. W przeciwieństwie do innych problemów związanych z niedoborami, nerwy liści pozostają zielone. Większość niedoborów składników odżywczych zlokalizowana jest w jednej części rośliny, ale ta może się rozprzestrzeniać.

Co jeszcze wygląda na niedobór potasu?

Są dwie ważne rzeczy, które chcesz sprawdzić przed leczeniem niedoboru potasu w marihuanie:

• Spalenie światłem – musisz zawiesić lampy do uprawy w odległości co najmniej stopy od roślin, ponieważ spalą je. Mimo że diody LED są znacznie chłodniejsze niż inne lampy do uprawy, nadal spalają rośliny, jeśli znajdują się zbyt blisko.
• Spalanie składnikami odżywczymi – jest to przeciwieństwo niedoboru potasu i wygląda bardzo podobnie. Spalanie składnikami odżywczymi przypomina roślinną wersję tycia. Rośliny są przekarmione, więc nadmiar składników odżywczych magazynuje na końcach liści, co nadaje im spalony wygląd.
Jeśli zauważysz objawy, przenieś rośliny z dala od światła na kilka dni. Może to być trudne, jeśli uprawiasz na małej przestrzeni, ale postaraj się to zrobić.

Leczenie niedoboru potasu

Po pierwsze, chcesz leczyć lokaut: to prawdopodobnie powoduje niedobór. Sprawdź poziom pH gleby. Jeśli jest poza właściwym zakresem, napraw to.

Jeśli poziom pH wydaje się prawidłowy, przepłucz rośliny. Pewnie mają nadmiar nawozów. Płukanie polega na tym, że bierzesz trochę wody o neutralnym pH i nasycasz glebę, odczekujesz kilka minut i ponownie ją zalewasz. Wypływająca woda powinna wyglądać na brudną. Po wykonaniu tej czynności odczekaj kilka dni przed ponownym podlaniem. Niektórzy hodowcy lubią wprowadzać do gleby pożyteczne mikroorganizmy, aby pomóc w rozkładaniu nadmiaru.

Suplementy potasu

OK, w końcu możemy porozmawiać o suplementach potasu. Umieściliśmy to na końcu, ponieważ w większości przypadków niedobór konopi indyjskich jest w rzeczywistości spowodowany lokautem. Dlatego nie zalecamy stosowania więcej niż 2 suplementów oprócz zakupionego nawozu. To powiedziawszy, jesteśmy wielkimi fanami popiołów drzewnych jako naturalnego źródła potasu. Można je kupić lub wykonać samodzielnie. Są bogate w potas i fosfor, a także mają naturalne właściwości pestycydowe. Są doskonałym naturalnym nawozem późno kwitnącym.

Podsumowanie

Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pomaga roślinom konopi indyjskich w procesach metabolicznych. Jest niezbędny do wzrostu roślin w całym cyklu życia roślin marihuany. Potas jest szczególnie istotny w fazie kwitnienia. Niedobór potasu w konopiach indyjskich może zabić roślinę i zniszczyć plony.

Jego najczęstszym objawem są spalone krawędzie wokół końcówek liści. Jest to niezwykle częsty objaw wielu dolegliwości roślin. Uprawiając konopie indyjskie, zanim zaczniesz leczyć niedobór składników odżywczych, chcesz sprawdzić, czy nie występują inne problemy.

Jeśli używasz nawozu przeznaczonego dla roślin marihuany, zawartość składników odżywczych jest prawdopodobnie w porządku. Nie należy przesadzać z nawozem, jego nadmiar szkodzi zdrowiu roślin.

Najczęstszą przyczyną niedoboru potasu w konopiach indyjskich jest pH gleby. Wszystko powyżej lub poniżej optymalnego poziomu uniemożliwia roślinom konopi przyjęcie jakiegokolwiek roztworu odżywczego. Pamiętaj także o przesunięciu rośliny konopi indyjskich z dala od światła. Objawy wyglądają bardzo podobnie. Zanim podejmiesz próbę leczenia niedoborów, poczekaj, aż pojawią się inne objawy. O wiele łatwiej jest dodać coś do rośliny, niż je usunąć.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl