Właściwości i Zastosowanie Mircenu

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Co to jest mircen i jakie są jego właściwości?

Im bardziej zaznajomisz się z terpenami powszechnie występującymi w konopiach indyjskich, tym częściej zaczniesz dostrzegać zależności między nazwami terpenów i ich umiejscowieniem w spektrum aromatów występujących w przyrodzie i produktach, których używamy na co dzień. Na przykład terpeny limonenowe, co nie powinno być zaskoczeniem, występują w cytrusach i skórce pomarańczowej. Podobnie pinen jest najbardziej obecny w igłach sosnowych i wiecznie zielonych drzewach!

Dopasowanie nazwy do ich aromatycznego odpowiednika w przypadku terpenów jest nieco trudniejsze w przypadku kariofilenu, terpinolenu i mircenu, które występują w interesującej gamie roślin oprócz niektórych bardzo popularnych odmian marihuany. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o terpenach mircenu i ich pojawieniu się zarówno w przyrodzie, jak i w branży konopi indyjskich.

Co to jest Mircen?

Podobnie jak limonen, terpeny mircenu (β-myrcene) są monoterpenami z dwiema jednostkami izoprenowymi i łańcuchową strukturą molekularną. Co ciekawe, gdy mircen ulega fotoutlenianiu – procesowi chemicznemu rozkładającemu łańcuchy polimerowe, tworzy nowy terpen znany jako „haszyszem”, którego występuje obficie w haszyszu.

Tak się składa, że mircen jest również jednym z terpenów najczęściej występujących w komercyjnych konopiach indyjskich i według hodowców występuje w prawie 40% wszystkich komercyjnych odmian. Są szanse, że jeśli kiedykolwiek kupiłeś marihuanę w aptece, natknąłeś się na terpeny mircenu w jednej lub dwóch odmianach.

Mircen wykorzystuje w życiu codziennym

Ze względu na to, że terpeny mircenu mają tak wszechstronny profil aromatu i smaku, często stosuje się go jako półprodukt w perfumach, środkach aromatyzujących i substancjach zapachowych. Nierzadko ten terpen pojawia się w produktach, które po przekształceniu w myrcenol smakują lub pachną jak cytrusy, brzoskwinia, arbuz, ananas, mentol i lawenda.

Inne godne uwagi zastosowania mircenu obejmują odstraszanie owadów i nadawanie niektórym rodzajom piwa balsamicznego lub pieprznego smaku i zapachu. Jest oczywiste, że mircen pojawia się na wiele różnych sposobów w naszym codziennym życiu oraz w produktach w naszych apteczkach i spiżarniach, ale w przypadku konopi indyjskich użycie mircenu jest być może jeszcze bardziej powszechne.

Mircen w marihuanie

Ze względu, że mircen występuje w prawie 40% wszystkich dostępnych na rynku konopi indyjskich, są one również dominującym terpenem w wielu odmianach, najczęściej występując obok terpenów limonenowych i beta-kariofilenowych. Ze względu na tę powszechność, rozwinęły się pewne błędne przekonania dotyczące korelacji między zawartością mircenu a efektami odmiany.W szczególności panuje przekonanie, że odmiany zawierające wagowo więcej niż 0,5% mircenu mają zwykle działanie podobne do indici, podczas gdy odmiany zawierające mniej niż 0,5% mircenu dają haj podobny do sativy.

Chociaż apteki nadal uznają indicę i sativa za sposób na kategoryzację konopi indyjskich, to przekonanie o odmianach o wysokiej zawartości mircenu wytwarzających efekty podobne do indica zostało w dużej mierze obalone. Badając zawartość mircenu w odmianach sativa, indica i hybrydowych, staje się jasne, że poziomy mircenu zazwyczaj nie odpowiadają oznaczeniu odmiany.W rzeczywistości wygląda na to, że jest odwrotnie.

Skąd więc właściwie wzięło się to przekonanie? Mit o mircenie może mieć coś wspólnego z pochodzeniem zastosowań mircenu w ziołolecznictwie i medycynie ludowej. Na przykład w Niemczech chmiel bogaty w mircen stosowany jest jako tradycyjny środek nasenny, podczas gdy w Meksyku herbata z trawy cytrynowej jest często stosowana jako środek uspokajający. Nic dziwnego, że dzisiaj w branży konopi indyjskich odmianom, w których dominuje mircen, przypisuje się poczucie spokoju i relaksu.

Odmiany o wysokiej zawartości mircenu

Chociaż nie ma dowodów klinicznych potwierdzających, że odmiany o wysokiej zawartości mircenu powodują efekty podobne do indica, istnieją pewne dowody sugerujące, że odmiany z dominacją mircenu mogą zapewniać pewien poziom łagodzenia bólu neuropatycznego.

W przypadku zjawisk bólowych, takich jak hipernocycepcja – stan, w którym dana osoba wykazuje nadmierną reakcję bólową na normalne bodźce, neuroprotekcyjne i utleniające właściwości terpenów mircenu okazały się obiecujące w łagodzeniu bólu. Dla osób zainteresowanych konopiami indyjskimi o właściwościach łagodzących ból, nie szukaj dalej niż te odmiany z dominacją mircenu:

• 9 Pound Hammer,
• Banana Kush,
• Blue Dream,
• Girl Scout Cookies,
• Harlequin,
• Mango Kush,
• OG Kush,
• Pure Kush,
• Tangie,
• Thin Mint Cookies.

Chociaż to tylko niektóre z wielu odmian z dominacją mircenu dostępnych na rynku, wypróbowanie którejkolwiek z tych odmian da ci dobre pojęcie o tym, jak się czujesz. Chociaż wykazano, że spożywanie mircenu w niewielkich ilościach w konopiach indyjskich ma pewne korzyści zdrowotne, należy pamiętać, że olejki eteryczne mają zwykle wyższe stężenie substancji chemicznych i mogą powodować negatywne skutki uboczne.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl