W Jaki Sposób Krzyżować Rośliny Konopi?

Opublikowane przez Julia Przybyła w dniu

Na obecną chwilę całkowitej liczby odmian konopi nie znamy, choć szacuje się że jest ich około 1500. Powiem więcej, liczba ta z pewnością już wzrosła o kilka kroć w ostatnich latach biorąc pod uwagę, że medyczna marihuana jest legalna w większości stanów amerykańskich i całkowicie legalna w Kanadzie i nie tylko bo i wielu miejscach europy.

Gdyby nam przyszło porównać odmiany z lat 70 a te na współczesne z naszych półek, uwierz nie ma porównania. Zioła te z czasów teraźniejszych zawierają wyższy procent THC, związku psychoaktywnego, który zapewnia użytkownikom podnoszący haj. Podejrzewa się, że głównym tego powodem jest większa zdolność do wzrostu.

Z uwagi na to, że w poprzednich latach uprawa konopi była zwyczajną tajemnicą co dzisiaj jest nie do pomyślenia w niektórych miejscach. Doskonałym przykładem są właśnie Stany Zjednoczone, które pozwalają na uprawę w domu. Zatem to tam nieustraszeni hodowcy mają pole do popisu tworząc usilnie, kolejne wspaniałe odmiany. Niesamowite jest to, że obecnie najpopularniejsze odmiany zostały stworzone w czyimś skromnym garażu przystosowanym do uprawy. Poprzez metodę „prób i błędów” hodowcy wyprodukowali te szczepy poprzez „krzyżowanie”, które polega na połączeniu genetyki dwóch lub więcej szczepów marihuany.

Wyniki krzyżowania marihuany mogą być różne

Istnieje sugestia, że wszystkie odmiany marihuany są takie same – oczywiście to kłamstwo. Badania laboratoryjne szczepów marihuany z całą pewnością potwierdzają różne poziomy kannabinoidów, terpenoidów i flawonoidów. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że istnieją różne odmiany tego samego szczepu!

Większość użytkowników konopi odkryła różnorodność, którą sobie ceni, ale często są zaskoczeni brakiem spójności w odmianie. Przyczyn okazuje się być wiele. Po pierwsze, rosnące środowisko i techniki, wraz z oświetleniem, zmienią wynik. Jednak prawdziwym powodem tej niespójności jest genetyka i hodowla konopi. Nie zdziwi nikogo, jak powiem że marihuana to roślina, ale pod względem konsystencji wzrostu nie przypomina innych ulubionych krzaków choćby podobieństwo do pomidora. Nawet, jeśli miałeś kiedyś okazję zobaczyć uprawiane pomidory z nasion, widziałeś, że zazwyczaj otrzymujesz owoce o podobnej wielkości i smaku za każdym razem. Niestety w nasionach konopi tej konsystencji nie zobaczysz.

Zrozumienie różnicy krzyżowania roślin dwupiennymi i jednopiennymi

Wytłumaczymy to po chłopsku – większość ogrodniczych roślin spożywczych jest jednopienna, co oznacza, że każda roślina ma narządy męskie i żeńskie. Jednak rośliny marihuany są dwupienne, co oznacza, że składają się z oddzielnych roślin męskich i żeńskich. Rośliny żeńskie są uprawiane w celu uzyskania pąków bogatych w THC, podczas gdy rośliny męskie są wykorzystywane do zapylania żeńskich do stworzenia nasion. Ponieważ konopie są rośliną dwupienną, musisz zapylać samicę samcem. Nasiona powstałe w wyniku „zapylenia krzyżowego” reprezentują znacznie większą różnorodność genetyczną niż rośliny samopylne, takie jak pomidory.

Każde krzyżowanie roślin marihuany może okazać się długim i nieprzewidywalnym, a czasem nawet całkowicie frustrującym przeżyciem. Doświadczeni hodowcy nie bawią się już nasiona podchodzą do sprawy konkretnie używając do tego celu szczepu składającego się wyłącznie z klonów. Po czym próbuje opracować odmianę na bazie nasion z cechami jednej z roślin macierzystych. Kiedy zdecydujesz pójść tą drogą, spodziewaj się innego wyniku z każdym następnym nasionem. Hodowcy czasami wypuszczają ponad 100 nasion z jednej odmiany, aby znaleźć prawdziwą reprezentację tego, czego szukali.

Głównym celem jakiem jest hodowców to nic innego jak stworzenie szczepu hybrydowego, który jest stabilną linią genetyczną. Jeśli byłeś ciekawy już wcześniej i zasięgałeś już jakiś informacji o uprawie z pewnością zauważyłeś, że zdecydowana większość dostępnych na rynku odmian to hybrydy. Kiedy przyjdzie ci jednak do głowy stworzenie własnej wymarzonej i idealnej hybrydy, nie zapominaj, że proces może zająć ci długi czas nim znajdziesz tego co szukasz. Niesprzecznie wierzymy, że wyhodujesz samodzielnie nasiona, natomiast nim zaczniesz je sprzedawać znajomym pod znaną nazwą ostrzegamy, mało prawdopodobne, aby były to odmiany, za które początkowo obrałeś cel.

Nie jeden hodowca powinien dziękować, że może działać w dzisiejszych czasach korzystając z tak ogromnego wyboru genetyki. W dawnych latach takie osoby musiały podążać w świat , aby znaleźć odmiany Landrace, których teraz używamy do hodowli naszych własnych odmian. Historia jest dość ciekawa, gdyż hodowcy, którzy odwiedzili góry Hindukusz całkiem przez przypadek znaleźli odmiany konopi o cechach, których nigdy wcześniej nie widzieli. Po czym postanowili przywieźć dość sporą ilość nasion unikając tym samym organów ścigania!

Po powrocie, podróżnicy pomieszali nasiona ze swoimi, wyniku czego wyhodowali nowe odmiany które miały cechy typowe występujących w odmianie Landrace.

Krzyżowanie – mile widziana jakość

W pierwszej kolejności mile widziane w udanej krzyżówce to najlepszy wybór szczepów rodzicielskich o najlepszej jakości i cechach. Natomiast nie zrażaj się od razu bo nie jest to coś, co można zrobić dobrze za pierwszym razem. Jest to naturalne gdy zaliczysz wpadkę. Rzeczywiście, prawdopodobnie zajmie wiele pokoleń roślin i kilka lat, zanim udoskonalisz sztukę krzyżowania.

Musisz sobie wpoić do głowy, że każda roślina marihuany jest kapkę inna. I kiedy już uda ci się wyhodować wymarzone ziarno, sadzonki będą miały kombinację cech obojga rodziców. Po nie udanych próbach możesz osiągnąć sukces uzyskując co prawda wiele dziwnych odmian ale w konsekwencji może się okazać że są wyjątkowe i fantastyczne na swój sposób. Genetyka to nie lada wyczyn a upór i dążenie do celu może się opłacić uzyskaniem wysokiej jakości szczepu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl