Terpen Zwiększający Aktywność Kannabinoidów

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Mircen: terpen, który zwiększa aktywność kannabinoidów.

Nazwa: Mircen, β-mircen
Wzór chemiczny: C10H16
Nazwa IUPAC: 7-metylo-3-metylenookta-1,6-dien
Gęstość: 794 kg/m3
Masa molowa: 136,23g/mol
Temperatura wrzenia: 167ºC
Wygląd: żółtawa, nierozpuszczalna w wodzie oleista ciecz

Mircen jest jednym z głównych terpenów występujących w konopiach indyjskich, często najpowszechniejszym i z pewnością jednym z najczęściej badanych. Jak już widzieliśmy w naszym artykule na temat terpenów z konopi, te niepsychoaktywne związki organiczne nadają roślinom charakterystyczny aromat i smak oraz mają różne właściwości o ogromnym potencjale terapeutycznym. Terpeny – czasami znane jako izoprenoidy – są cząsteczkami pochodzącymi z izoprenu, więc są uważane za węglowodory. Mogą zawierać 10 atomów węgla (jak związek, o którym tutaj dyskutujemy – wtedy będziemy mówić o monoterpenach) lub 15 atomów węgla, które są tak zwanymi seskwiterpenami.

Wiemy, że zarówno kannabinoidy, jak i terpeny są wydzielane przez gruczołowe głowy włosków, gdzie są przechowywane. Ale konopie nie są jedynym gatunkiem, który produkuje ten terpen; inne rośliny bogate w mircen to tymianek, pietruszka, wawrzyn, mango i chmiel. Jest szeroko stosowany w przemyśle perfumeryjnym i perfumeryjnym, ale ma również różne właściwości lecznicze, które są badane z coraz większym naciskiem społeczności naukowej. Z kolei α-mircen jest izomerem nie występującym w przyrodzie.

Biosynteza mircenu

Rośliny produkują mircen dzięki działaniu pewnych syntaz na pirofosforan geranylu, który już znasz z naszego artykułu na temat kannabigerolu (CBG), powstałego z połączenia pirofosforanu dimetyloallilu i pirofosforanu izopentenylu. Jej nazwa wywodzi się od Myrcia sphaerocarpa, krzewu pochodzącego z Brazylii, który produkuje duże ilości mircenu i od wieków był używany jako roślina lecznicza.

W wielu przypadkach mircen jest wytwarzany syntetycznie poprzez pirolizę β-pinenu (ogrzewanie go w temperaturze 400ºC bez tlenu), który z kolei jest łatwo ekstrahowany z terpentyny. Jako monoterpen, mircen działa również jako prekursor w tworzeniu innych terpenów.

Smak i aromat mircenu

Smak i aromat mircenu są bardzo rozpowszechnione w wielu odmianach konopi; w końcu jest to prawdopodobnie najczęstszy terpen w roślinie. Często jest opisywany jako ziemisty i piżmowy, z pikantnymi, a nawet cytrusowymi nutami przypominającymi owoce tropikalne. Czasami jego aromat porównuje się do goździkowego.

Właściwości i działanie mircenu

Mircen ma kilka korzystnych właściwości dla organizmu, które zostały udowodnione w różnych badaniach. Niektóre z jego najbardziej znanych efektów to:

• Przeciwbólowe: zmniejszenie bólu
• Antybakteryjne: zatrzymuje rozwój bakterii
• Przeciwcukrzycowe: pomaga łagodzić objawy cukrzycy
• Działa przeciwzapalnie: zmniejsza stan zapalny
• Przeciw bezsenności: pomaga zasnąć
• Antymutagenne: hamuje mutację komórek
• Przeciwpsychotyczne: łagodzi objawy psychozy
• Przeciwskurczowe: zmniejsza skurcze mięśni
• Inhibitor wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Oprócz tych właściwości, mircen jest również znany jako jeden ze związków, które współdziałają z kannabinoidami, takimi jak THC i CBD, dzięki czemu są bardziej skuteczne. Wykazano również, że mircen modyfikuje przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu inne związki mogą być łatwiej wchłaniane przez receptory kannabinoidowe organizmu. Jest to wielka zaleta zarówno dla użytkowników rekreacyjnych, jak i medycznych, ponieważ wyższa zawartość mircenu zapewni lepsze wykorzystanie głównych kannabinoidów.

Na przykład mircen poprawia właściwości THC, zmniejszając ból i rozluźniając mięśnie, a także zapewnia silniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe CBD. Badanie przeprowadzone przez Steep Hill Labs (Kalifornia) bezpośrednio łączy zawartość mircenu z rodzajem efektów psychoaktywnych zapewnianych przez każdą roślinę; zgodnie z jej wnioskami, zawartość mircenu wyższa niż 0,5% spowodowałaby typowy efekt związany ze szczepami Indica, podczas gdy niższa zawartość skutkowałaby bardziej stymulującym efektem, typowym dla Sativ.

Jeśli nie możesz uzyskać odmiany bogatej w mircen lub po prostu chcesz wzmocnić działanie tego kannabinoidu, możesz zjeść mango – lub inną żywność bogatą w mircen – około 45 minut przed użyciem marihuany. Jedzenie mango wzmacnia działanie THC i CBD dzięki wysokiej zawartości mircenu, który poprawia wchłanianie tych kannabinoidów przez receptory CB1 i CB2.

Odmiany konopi bogate w mircen

Chociaż nie każdy bank nasion oferuje informacje na temat profilu terpenowego swoich odmian, robi to coraz więcej hodowców, ponieważ wiedzą, że wielu użytkowników – zwłaszcza leczniczych – szuka w swoich roślinach określonych efektów.

Odmiany takie jak Pure Kush i White Widow z Green House Seeds są bogate w mircen, podobnie jak Skunk XL i Special Kush. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci lepiej zrozumieć właściwości i cechy tego interesującego terpenu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl