Odpowiedni Czas Zbiorów Konopi Indyjskich

Opublikowane przez Julia Przybyła w dniu

Zbiory to czas, najbardziej oczekiwany przez każdego hodowcę. Pracując tyle czasu nad swoimi roślinami oczekujemy jak najlepszych efektów po to, żeby cieszyć się grubymi, pachnącymi szczytami. Kiedy, więc przychodzi moment że Twoje pąki dojrzały i czas na palenie…, lecz przed tobą sporo do zrobienia. W tej sytuacji najważniejsze by określić prawidłowy czas ścięcia naszych konopi.

Podstawą jest, aby wiedzieć kiedy kwiaty naszej rośliny są już na tyle dojrzałe a tym bardziej w pełni gotowe do zbiorów. Większość ogrodników ma już swój określony kierunek w rozpoznaniu dojrzałości, natomiast jest kilka wspólnych czynników, na którą przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę.

Wydawać by się mogło, że zbiory są niezmiernie proste i wystarczyło by zerwanie pąków i wysuszenie ich lecz istnieje ledwie dostrzegalna różnica, gdyż im dokładniej będziesz zwracać uwagę na odpowiedni czas, tym lepiej. Dlaczego wszystko rozgrywa się w czasie? Ponieważ zebranie kwiatów o określonych terminach będzie z pewnością skutkować różnym poziomem THC, a odpowiednie suszenie czyli curing będzie mieć duży wpływ na ochronę przed pleśnią.
W momencie kiedy szacowany okres będzie już mijał wtedy należy dokładnie przyglądać się pąkom by znaleźć w pierwszej kolejności czy słupki zaczęły zmieniać kolory. Słupki to malutkie włoski znajdujące się w pąkach, zmieniające swój kolor z białego na brązowy.

Kolejną oznaką do ścięcia są widoczne trichomy to malutkie, lśniące gruczoły w kształcie grzybów, które można dostrzec na liściach cukrowych i kwiatach. Trichomy wytwarzają kannabinoidy oraz terpeny w postaci lepkiej żywicy które tak naprawdę w środowisku naturalnym mają za zadanie chronić rośliny przed szkodnikami oraz upałem. Z kolei dla nas właśnie ta żywica to główna zachęta do uprawy. Dokładna obserwacja trichomów da nam poczucie tego że jesteśmy wstanie dokładnie określimy czy kwiaty są w pełni dojrzałe. W ten sposób hodowcy mogą także określić moment zbiorów oczywiście dla ich indywidualnych potrzeb. Tymczasem trichomy są widoczne lecz najlepiej byłoby skorzystać ze szkła powiększającego jeśli chcemy dokładnie się im przyjrzeć. W ten sposób jesteśmy w stanie kontrolować zmiany koloru, we wczesnych etapie są jasne oraz przejrzyste w takiej postaci oznaczają że są jeszcze młode i wytwarzają niską zawartość THC .
W późniejszym czasie rozrostu te gruczoły zaczną zmieniać kolor na mleczny co oznaczać będzie że podwyższa się produkcja kannabinoidów. Na tym etapie bardzo ważna jest obserwacja by zauważyć kiedy mleczny kolor zacznie przewyższać. Trichomy osiągną maksymalną produkcję THC, w chwili kiedy przynajmniej połowa przestanie być przejrzysta.

Nadchodzi czas na przycinanie kwiatów, który jest niezbędnym procesem, aby zrobić porządek i usunąć nie potrzebne śmieci np. wypełnieniu słoików liśćmi. Są dwa sposoby przycinania zbiorów na mokro oraz na sucho.

Przycinanie na mokro polega na tym że wykonuje się je zaraz po ścięciu plonów w ten sposób zmniejszasz ryzyko powstania pleśni albowiem nie potrzebne liście usuniesz wcześniej a tym samym występującą w niej wilgoć. Lecz jest jeden minus tej metody gwarantowane jest to że będziesz się porządnie kleić.
Przycinanie na sucho wykonuje się po jej wysuszeniu, ta metoda jest lepsza w środowisku o mniejszej wilgotności to szansa na zniwelowanie pleśni. Przycinanie na sucho pomaga również tym, iż pąki są gęściej zbite oraz bardziej kompaktowe. A to lubi wielu grawerów.
Mimo wszystko, którą byśmy nie wybrali metodę wykonać ją musimy. Pamiętaj o jednej rzeczy nie wyrzucaj liści cukrowych bo możesz wykorzystać je do zrobienia haszu bądź innych pożytecznych ekstraktów.

Po przycinaniu kolejnym krokiem jest suszenie kwiatów. Decydującym krokiem jest ta czynność ponieważ pozbędziesz się wilgoci z zewnątrz pąków. Suszenie trwa mniej więcej od dwóch do siedmiu dni więc pilnuj by każdego dnia oceniać ich wilgotność. Gałązki i kwiaty powinny łamać się pod naciskiem, a nie wyginać w każdą stronę.
Konopie powinny być suszone powoli.  Nie należy w tej kwestii iść na skróty i wrzucać je do pieca bo z pewnością będziesz tego żałować. Tak potratowane zioło zmieni smak. Aby rozpocząć suszenie, będziesz musiał osiągnąć temperaturę około 21°C i wilgotność względną rzędu 50%. Musisz wiedzieć że terpeny, to charakterystyczny aromat konopi indyjskich który jest ulotny i rozkłada się podczas wysokich temperatur.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl