Niedobór Wapnia w Uprawie Marihuany

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Wapń jest niezbędnym związkiem, którego roślina używa do wzrostu zdrowych korzeni, łodyg, liści i pąków, ale jest niezbędny do wielu innych procesów. I jest to związek półstały (w przeciwieństwie do azotu), więc pozostaje w ścianach komórkowych, dopóki się nie skończy.

Poniżej znajduje się kilka sposobów, w jakie wapń pomaga w rozwoju rośliny:

• Wapń zapewnia, że komórki pozostają silne, co prowadzi do silnego wzrostu rośliny
• Jest niezbędnym związkiem do fotosyntezy, ponieważ pomaga przetwarzać geny białek, enzymów i chloroplastów
• Pomaga w utrzymaniu zdrowych korzeni roślin i wspomaga funkcjonowanie włośników
• Jest niezbędna do syntezy witamin i białek w roślinach
• Wspomaga również wchłanianie składników odżywczych, zwłaszcza potasu
• Wapń jest również powiązany ze zdrowym funkcjonowaniem aparatów szparkowych liści w celu wydajnej transpiracji
• Pomaga roślinie walczyć ze stresem cieplnym w cieplejszych regionach
• Zapewnia zdrowy rozwój kwiatów, ponieważ wspomaga pobieranie potasu, który jest niezbędnym makroelementem do rozwoju pąków.

Czym jest niedobór wapnia?

Czasami twoja roślina może nie otrzymywać odpowiedniej ilości wapnia, co jest znane jako niedobór wapnia. Ten problem jest mniej powszechny w przypadku roślin uprawianych na wolnym powietrzu, ponieważ naturalna gleba zawiera wystarczającą ilość wapnia. Jednak w systemach hydroponicznych występuje często.

Brak wapnia w roślinach konopi powoduje następujące problemy:

• Wolniejsze pobieranie składników odżywczych, ponieważ wapń jest odpowiedzialny za rozkład materii organicznej w strefie korzeniowej
• Wolniejszy rozwój pąków w środkowej fazie kwitnienia
• Blokada składników odżywczych — niedobór wapnia utrudnia prawidłowe wchłanianie innych minerałów przez korzenie
• Słabsze tkanki roślinne, ponieważ wapń jest niezbędny do silnego wzrostu
• Wapń może również powodować inne problemy, w tym inne niedobory w roślinie konopi.

Jakie są objawy niedoboru wapnia?

Podobnie jak wiele innych form niedoborów, niedobór wapnia jest trudny do zidentyfikowania, ponieważ jego objawy przypominają inne niedobory. Ponieważ jednak wapń jest nieruchomym składnikiem odżywczym, objawy niedoboru występują najczęściej na najwyższych poziomach.

Ponadto przed potwierdzeniem, czy jest to niedobór wapnia, zawsze upewnij się, że nie jest to oparzenie cieplne. Ponieważ wapń odgrywa kluczową rolę we wspomaganiu transpiracji roślin, może pośrednio prowadzić do oparzeń cieplnych. Oparzenie cieplne może wyglądać podobnie do niedoboru wapnia w początkowej fazie.

Rośliny transpirują przez aparaty szparkowe i korzenie. Szparki to małe pory. Jeśli pory są zamknięte z powodu nadmiaru ciepła, powoduje to powierzchowne oparzenia cieplne, podobne do niedoboru wapnia. Odpowiednia ilość wapnia pozwala roślinie wytrzymać ciepło.

Wolniejszy wzrost nowych liści i gałęzi

Jednym z istotnych objawów niedoboru wapnia jest powolny wzrost, w którym nowe liście stają się słabe, skręcone lub zwinięte. Nawet nowe gałęzie słabną, a w ciężkich przypadkach mogą wydawać się fioletowe lub żółtawe.

Czasami młode liście stają się bardzo ciemnozielone. Często wygląda to na toksyczność azotu, ale ponieważ azot jest mobilnym składnikiem odżywczym i początkowo wpływa na dolne liście, powinieneś być w stanie łatwo rozróżnić te dwa niedobory.

Zaatakowany system korzeniowy

Ponieważ brak wapnia powoduje, że korzenie wchłaniają mniej składników odżywczych, niedobór wapnia może również spowolnić rozwój korzeni. Z powodu tego niedoboru korzenie rośliny mogą również brązowieć i stać się bardziej podatne na gnicie korzeni, zwłaszcza jeśli rośnie ona w systemie hydroponicznym.

Brązowe lub nekrotyczne plamy na liściach

Z powodu niedoboru wapnia starsze liście mogą brązowieć lub pojawić się na nich nekrotyczne plamy. Ponadto, na liściach mogą się pojawić brązowe plamki na liściach. Wreszcie, w miarę rozwoju problemu, liście mogą zacząć żółknąć.

Ten objaw można również pomylić z infekcją grzybiczą. Przyjrzyj się uważnie całej roślinie — brązowe plamy będą stopniowo przemieszczać się po roślinie, a brązowe plamy z czasem rozprzestrzenią się w kierunku krawędzi — jeśli zauważysz te objawy, możesz być pewien, że to niedobór wapnia.

Słabe gałęzie

Ponadto gałęzie rośliny mogą również stać się słabe i łamliwe. Dzieje się tak, ponieważ brak wapnia może spowodować, że gałęzie staną się puste. Ten problem zwykle pojawia się, gdy roślina nie ma już wystarczającej ilości wapnia, i to samo dzieje się w ich korzeniach, co dodatkowo hamuje pobieranie wapnia.

Niższa odporność na ciepło

Wreszcie, jeśli twoja roślina nie reaguje dobrze na ciepło, czy to w upalne godziny popołudnia, czy z powodu paneli świetlnych, jest to oznaką niedoboru wapnia.

Co powoduje niedobór wapnia?

Niedobór wapnia występuje, gdy roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia z powodu różnych problemów. Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyny niedoboru wapnia.

Niewłaściwe pH w strefie korzeniowej

Podobnie jak w przypadku większości innych niedoborów składników odżywczych, najbardziej prawdopodobną przyczyną niedoboru wapnia jest wybór niewłaściwego podłoża uprawowego. Jeśli pH podłoża jest zbyt niskie lub wysokie (pożywka kwaśna lub zasadowa), może to uniemożliwić korzeniom prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, w tym wapnia.

Używanie wody RO

Woda jest jednym z głównych źródeł mikroelementów dla roślin, zwłaszcza wapnia. Jednak woda z odwróconej osmozy (RO) pozbawiona jest wszystkich składników mineralnych. Dlatego jeśli karmisz roślinę wodą RO, może to powodować niedobór wapnia.

Nadmiar manganu i potasu

Korzenie podobnie wchłaniają mangan i wapń, dlatego ich proporcje muszą być zrównoważone. Ale jeśli w podłożu jest zbyt dużo manganu, może to uniemożliwić korzeniom wchłanianie odpowiedniej ilości wapnia (i odwrotnie).

Podobnie zbyt dużo potasu może również utrudniać zdolność korzeni do wchłaniania wapnia wraz z azotem i innymi składnikami odżywczymi.

Problemy specyficzne dla odmiany

Każda odmiana konopi ma unikalną genetykę. Tak więc niektóre szczepy mogą wymagać mniej wapnia lub wyższych jego poziomów. Jeśli często masz do czynienia z niedoborami wapnia w przypadku określonego szczepu, przeprowadź badania i spróbuj uzyskać więcej informacji od producenta.

Jak naprawić niedobór wapnia w uprawie roślin marihuany?

Jeśli twoja roślina cierpi na niedobór wapnia, musisz działać szybko. Mimo że wapń jest mikroelementem, jego brak może powodować wiele problemów dla rośliny, od więdnięcia liści po obumarcie rośliny w ciężkich przypadkach.

Oto kilka technik, których możesz użyć, aby naprawić niedobór wapnia w roślinie.

Sprawdź i zbalansuj poziomy pH podłoża uprawowego

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu niedoboru wapnia w roślinie jest sprawdzenie równowagi pH podłoża uprawowego. Może powstrzymać korzenie przed prawidłowym wchłanianiem wapnia, jeśli jest to niewłaściwe.

Zainwestuj w dobry pehametr i sprawdź poziom pH podłoża uprawowego. W tym celu należy zmierzyć pH pożywki i odpływu wody. Jeśli woda odpływowa ma wyższy poziom pH, podłoże uprawowe jest zasadowe lub odwrotnie.

Idealne poziomy pH dla twojej rośliny do wchłaniania wapnia, w zależności od twojego systemu uprawy, to:

• 6,2 do 7,0 dla roślin glebowych
• 6,0 do 6,5 w systemie hydroponicznym

Jeśli poziomy pH nie są zgodne, musisz je ponownie zrównoważyć.

Prostym sposobem jest przepłukanie systemu wodą RO, aby usunąć wszystkie minerały z podłoża uprawowego. Pamiętaj jednak, że płukanie nie jest cudownym lekarstwem, ponieważ roślina już wchłonęłaby składniki odżywcze. Po spłukaniu daj roślinie trochę czasu na dostosowanie się i zacznij karmić roślinę roztworem odżywczym o niskim stężeniu o zrównoważonym pH. Mniej znaczy więcej, więc nie stresuj zbytnio roślin.

Uważnie obserwuj pH w nadchodzących tygodniach, aby upewnić się, że problem nie pojawi się ponownie.

Dodaj wapno dolomitowe do gleby

Jeśli uprawiasz konopie w glebie, możesz dodać do gleby wapno dolomitowe, naturalny suplement, aby zapewnić roślinie zastrzyk wapnia. Wapno dolomitowe to nic innego jak węglan wapniowo-magnezowy, zawierający 20% wapnia (w większości przypadków). Zapewnia wapń powoli i jest dość tani. Możesz go kupić w lokalnym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Ponadto ma pH 7,0, co pomaga glebie utrzymać odpowiedni poziom pH. Mimo to przejrzyj opakowanie, aby sprawdzić, czy kupione wapno dolomitowe ma takie same poziomy pH, ponieważ czasami może się ono różnić.

Wapno dolomitowe występuje w różnych teksturach, ale zalecamy stosowanie drobniejszej gleby dolomitowej, ponieważ działa ona szybciej w glebie.

Aby użyć dolomitu, wymieszaj 6 do 7 łyżeczek na galon gleby i pozwól glebie odpowiednio wyschnąć. Po wyschnięciu dodaj trochę wody o równowadze pH 6,5. Pozostaw glebę na kilka dni, a następnie przenieś do niej roślinę. Pamiętaj, to tylko ogólna zasada. Przeczytaj instrukcję producenta, aby dowiedzieć się, jak dodać suplement.

Użyj preparatu wspomagającego wapń

Jeśli uprawiasz konopie w systemie hydroponicznym, możesz dodać do pożywki substancje wzmacniające wapń. W dzisiejszych czasach można znaleźć różne rodzaje boosterów, w tym formułę wapniowo-magnezową (cal-mag), octan wapniowo-magnezowy lub octan wapnia. Możesz kupić te produkty w każdym sklepie ogrodniczym. Najlepiej wybrać booster z wapniem i magnezem w zrównoważonych proporcjach, ponieważ niedobór jednego można zrównoważyć drugim.

Przed dodaniem wspomagaczy wapnia do swojego systemu uprawy przeczytaj uważnie instrukcje. Unikaj przekarmiania rośliny wapniem, ponieważ może to spowodować blokadę wapnia i pogorszyć sytuację.

Możesz również użyć azotanu wapnia (CaNO3), który łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale unikaj go w fazie kwitnienia. Jest bogata w azot, ale twoja roślina nie potrzebuje wystarczającej ilości azotu w fazie kwitnienia.

Inne suplementy wapnia

Możesz także użyć innych rodzajów suplementów, które są bogate w wapń, aby nakarmić swoją roślinę. Popularne to płynny wapno lub płynne wapno, ości ryb, pokruszone skorupki jaj, muszle morskie, siarczan wapnia itp.

Odpowiednia woda

Jeśli używasz wody RO do swoich roślin, możesz przejść na zwykłą wodę z kranu, ponieważ jest bogata w wapń. Woda z kranu musi mieć EC od 0,3 do 0,4 (150 do 200 ppm), ponieważ właśnie tam woda będzie miała wystarczającą ilość wapnia dla twojej rośliny.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl