Metody Przycinania Roślin Marihuany

Opublikowane przez Konrad Miedzik w dniu

Po co i dlaczego należy przycinać rośliny, to pytanie zdają sobie, osoby zaczynające przygodę z hodowaniem konopi. Często także słyszy się, kiedy I jak często należy to robić?!

Zacznijmy od tego co to jest przycinanie, zabieg niezbędny do
uzyskania wysokich plonów. Zbyt duży rozrost masy zielonej utrudnia roślinie dostęp do światła, odpowiednie wietrzenie i przesychanie, co skutkuje osłabieniem naszych przyszłych zbiorów.

Jest to usuwanie wszystkich pędów po za główną łodygą lub gałęziach bocznych. Powód jest taki, że zapobiegamy rozwojowi nowego pędu, za zwyczaj przez usuwanie pędów bocznych, co prowadzi w konsekwencji do spowalnianie pionowego wzrostu roślin. Z kolei pobudza rozwój dolnych pędów, które można wykonać przez przycinanie głównego terminala lub wierzchołków bocznych gałęzi. Konopie, rosną bardzo podobnie a nawet śmiało można powiedzieć, jak nie które gatunki drzew czy krzewów a dokładniej w kształcie stożka. W ten sposób roślina zapewnia najlepszy dostęp naturalnego światła do wszystkich części. Jednakże zawsze może dopasować kształt do aktualnych warunków. Rośliny konopi przeważnie rośnie przede wszystkim w górę co może być dużym problemem dla niektórych hodowców, dlatego decydują się na zastosowanie techniki przycinania.

Kiedy i po co powinniśmy przycinać nasze konopie?

Wszystko zależy w jakich warunkach uprawiasz jeśli na wolnym powietrzy zazwyczaj nie ma potrzeby przycinać. Rośliny mogą ewoluować w naturalny sposób do swojego idealnego kształtu, przy czym jego wysokość nie powinna stanowić problemu. Jednak podczas uprawy pod sztucznym światłem hodowcy muszą niemal w każdym przypadku kontrolować wysokość swoich roślin. Aby efektywnie wykorzystać jego wydajność, wszystkie rośliny powinny znajdować się w tej samej odległości od światła. Dzieje się tak ponieważ wydajność źródła światła zmniejsza się dramatycznie wraz ze wzrostem odległości wierzchołki roślin zwykle otrzymują o kilkadziesiąt procent więcej światła niż gałęzie położone w dolnej części rośliny. Nasze rośliny powinno przycinać się w fazie wzrostu, zanim zaczną budować kwiaty. Powinny one mieć co najmniej trzy zestawy liści, zanim zaczniesz je przycinać. Upewnij się również, że gałąź ma co najmniej trzy pędy. Ostateczny termin zaleca się przycinanie przed etapem kwitnienia.

A więc, powiemy jakie są metody przycinania zatem są dwie podstawowe techniki przycinania. Najbardziej powszechną metodą jest usunięcie całego pędu. W momencie kiedy usuniesz cały rosnący pęd u szczytu głównego, oba nowe pędy boczne zaczną się w dużym tempie rozwijać pod nim. Przyczynimy się w ten sposób do możliwości zwiększenia liczby wierzchołków gałęzi końcowych lub bocznych. Nie ma przeszkód by powtórzyć ten proces kilka razy. Należy tylko pozwolić, aby gałąź wyhodowała dwa zestawy liści i możesz ponownie przycinać górę gałęzi. Dwa boczne pędy poniżej przeważnie przyspieszają wzrost. Natomiast nie powinieneś za bardzo przycinać gałęzi, jeśli masz zamiar zbierać pąki. Jeżeli stawiasz na to, aby rośliny rozwijały ładne, duże pąki, dobrze jest zachować liczbę gałęzi od jednej do ośmiu. Niemniej jednak możesz użyć obszernego przycinania podczas gdy chcesz stworzyć klony, ponieważ tutaj chcesz mieć jak najwięcej pędów w roślinie matce. Przycinanie może być kontynuowane w dalszym ciągu, aby wyeliminowania wzrostu bocznych gałęzi.


Na zdjęciu instrukcja przycinania metodą FIM.

Zaś druga metoda jest nazywana przez hodowców FIM. Przy tej metodzie usuwasz skupisko nowych pędów przy głównym terminalu o połowę wyżej niż przy klasycznym sposobie. Czubek kwiatu nie składa się z pojedynczego kiełka, ale aż z trzech nawet do pięciu. Kiedy będziesz w stanie przyciąć tę część we właściwy sposób metodą FIM, uzyskasz od czterech do pięciu nowych gałęzi na górnej części rośliny co może w późniejszym czasie dostarczyć ładnych pąków. Owa technika jest w szczególności przydatna w małych pomieszczeniach, w których chcesz mieć jak najwięcej pąków. Ta metoda nie jest tak użyteczna by osiągnąć ogrom zieleni, jeśli rośliny są bardzo blisko siebie. Natomiast jeśli chcesz regulować wysokość roślin, gdy rosną na zewnątrz lub w szklarni, przycinaj główny terminal za pomocą klasycznej metody i spróbuj skierować boczne gałęzie jak najbardziej na boki. Zatem, należ wiedzieć że im więcej światła słonecznego otrzymają, tym będą niższe. Najlepszy czasem na przycinanie to w ciągu pierwszych dwóch do trzech tygodni fazy kwitnienia. Podczas tego okresu można już dojrzeć, które części roślin mają dużą szansę na otrzymanie większej ilości światła, a które są słabe i należałoby je odrzucić. Chcesz zachować tylko takie gałęzie, które mogą przynieść znaczne pąki. W ciągu tych dwóch tygodni możemy podciąć gałęzie od jednego do trzech razy. Najlepiej usunąć całe gałęzie co najmniej do jednego centymetra od łodygi. Pamiętajmy bardzo ważne jest, aby użyć ostrego i czystego noża podobnie jak przy przycinaniu i postarać się, aby rana była minimalna. Podpowiemy jeszcze o czynności, którą warto wykonywać, aby uniknąć zbędnych problemów a mianowicie – usuwanie liści to kolejny często omawiany temat, szczególnie w przypadku uprawy indoor, podczas gdy na zewnątrz nie ma to żadnego znaczenia. Dlatego, że duże liście głównej mierze przysłaniają kwiaty, a jeśli zachodzą na siebie, woda skrapla się na nich i niestety zwiększa się ryzyko wystąpienia pleśni. Ze względu na istotę rzeczy, konopie posiadają więcej liści niż w rzeczywistości potrzebują. Usuwanie liści powinno przeprowadzać podczas przycinania. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym iż roślina potrzebuje liści do rozwoju. Ponieważ wykorzystuje je do absorbowania energii ze źródła światła, co jest gruntowną częścią fotosyntezy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl