Marihuana i Serotonina

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Jeśli chodzi o substancje, które znane są z efektu „dobrego samopoczucia”, marihuana znajdzie się na szczycie listy wielu osób jako substancja, która zapewnia dobre samopoczucie i przyjemne interakcje z otoczeniem. Wszyscy wiemy, że kiedy jesteś na haju w dobry sposób, czeka cię bardzo dobra zabawa! Ale jak to możliwe? Dlaczego tak się dzieje i co świat naukowy i medyczny może nam o tym powiedzieć? Zjawisko to ma wiele wspólnego z substancją neurochemiczną zwaną serotoniną oraz jej wpływem na organizm i samopoczucie. Przyjrzyjmy się bliżej związkowi między serotoniną a konopiami indyjskimi!

Neuroprzekaźnik pomaga przesyłać wiadomości w całym ciele między różnymi komórkami nerwowymi, a serotonina jest jednym z nich. Działa jako naturalny stabilizator nastroju oraz wpływa na wiele innych funkcji organizmu, takich jak regulacja nastroju, apetytu i innych. Serotonina jest wytwarzana w procesie zwanym konwersją i przechodzi od bycia niezbędnym aminokwasem, tryptofanem i hydroksylazą tryptofanu. Tryptofan można znaleźć w popularnych produktach spożywczych, takich jak ser, czerwone mięso i orzechy. Brak tego aminokwasu w diecie skutkuje obniżeniem poziomu serotoniny. To z kolei wiąże się z lękiem, depresją i innymi zaburzeniami nastroju. To właśnie z powodu takich czynników nasza dieta jest tak ściśle powiązana z naszym nastrojem i emocjami.

W twoim układzie nerwowym znajdują się neurony serotonergiczne, w których serotonina może pomóc komórkom neurologicznym w tworzeniu połączeń, a w zależności od poziomu serotoniny będzie to miało wpływ na różne aspekty ludzkiego ciała, a oto tylko kilka:

• Nastrój
• Pamięć
• Sen
• Pożądanie seksualne
• Uczenie się
• Apetyt
• Zachowanie społeczne
• Regulacja temperatury
• Wydajność mięśni
• Funkcja jelit.

W badaniu opublikowanym przez Journal of World Psychiatry istnieją wyraźne dowody na to, że serotonina jest bezpośrednio związana z depresją, innymi słowy: ludzie, którzy mają brak równowagi serotoniny lub jej niski poziom, będą mieli większe szanse na walkę z depresją. Najczęstszą receptą na depresję są leki przeciwdepresyjne, większość z nich nie wytwarza więcej serotoniny, ale w rzeczywistości zapobiega jej zniszczeniu przez organizm, tak że ten poziom wzrasta.

Konopie indyjskie i serotonina

Jeśli istnieje fakt, który możemy stwierdzić na temat marihuany, jest on następujący: Wiemy, że może ona mieć pozytywny wpływ na twoje ciało i mózg oraz jego neurologię, ale niestety z powodu braku badań faktycznie przeprowadzonych na ludziach , nie możemy stwierdzić, że w pełni rozumiemy działanie tego mechanizmu. Na przykład wiemy, że THC jest stymulantem receptora CB1, ale z drugiej strony nie do końca rozumiemy, co tak naprawdę się dzieje i jak dokładnie są wyzwalane oraz jaki ma to wpływ na uwalnianie serotoniny.

Ale nawet bez wielu badań i faktów, istnieje również druga strona tego, co marihuana może zrobić z twoim poziomem serotoniny, a mianowicie, powinieneś być świadomy następującego stwierdzenia: istnieje szansa, że będziesz miał problemy ze zdolnością do uwalniania serotoniny!

W innym badaniu, tym razem opublikowanym przez Journal of Proceedings of the National Academy of Sciences, zbadano, w jaki sposób bardzo wysokie dawki marihuany mają wpływ na reakcję mózgu na poziomy serotoniny i dopaminy. Oto co się działo: Ze względu na wysoki poziom używania marihuany, mózgi uczestników stały się nadwrażliwe na serotoninę i dopaminę, i aby uzyskać ten sam efekt, musieli z czasem używać coraz więcej marihuany. Ten nieskończony cykl doprowadził do sytuacji, w której sam mózg miał mniejszą zdolność reagowania z serotoniną i dopaminą, co skutkuje mniejszą przyjemnością lub mniejszymi uczuciami, co nazywa się zespołem serotoninowym.

Zwiększenie poziomu serotoniny

Ponieważ ten artykuł nie jest napisany po to, aby wszyscy zaczęli używać konopi indyjskich, wpadliśmy na pomysł, aby wspomnieć o kilku sposobach na zwiększenie własnego poziomu serotoniny w prostszy i zdrowszy sposób.

Pierwszy sposób jest naprawdę bardzo prosty. Wyjdź na zewnątrz i ciesz się słońcem! Istnieje więcej niż kilka badań, które dowiodły, że istnieje bezpośredni związek między tym, jak się czujemy, a ilością godzin światła słonecznego, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.
Ćwiczenia to nie tylko dobra rzecz, aby zachować formę i wyglądać dobrze, ale mają również ogromny wpływ na poziom serotoniny i dopaminy w organizmie.

Istnieje powiedzenie, że jesteś tym, co jesz, i w pewnym sensie jest to prawda, ponieważ istnieje wiele produktów spożywczych, które zawierają substancję tryptofan, a tego właśnie potrzebuje nasz układ trawienny, aby nasz organizm produkują serotoninę i można je znaleźć w następujących produktach spożywczych:

• Jajka
• Kurczak
• Makaron
• Zboże
• Banany
• Ryż.

Podsumowanie

Związek marihuany z poczuciem dobrych wibracji, radości i szczęścia zawsze będzie obecny, bez względu na to, jak jej używasz. Ale bardzo ważne jest, aby przez cały czas być na bieżąco i zwracać baczną uwagę na swoje poczucie szczęścia i zadowolenia z życia. Jeśli czujesz potrzebę zmniejszenia lęku lub depresji, zdecydowanie zaleca się, aby poszukać odpowiedniej pomocy i udać się do lekarza, zanim pomyślisz o użyciu konopi indyjskich w tych sprawach, ponieważ istnieje ryzyko, że przyniesie to odwrotny skutek i zawsze musimy być świadomi, że ludzie wokół nas nie wpadają w nadużycia.

Jeśli chodzi o rozstrzygające dowody w tych sprawach, świat naukowy i medyczny wciąż musi przeprowadzić wiele badań, aby udokumentować działanie tych mechanizmów w naszych organizmach, ale możemy z całą pewnością stwierdzić, że istnieje bezpośredni związek między uwalnianiem serotoniny i używaniem konopi indyjskich.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl