Jakie Mają Znaczenie Pszczoły w Świecie Konopi
Od młodych lat uczymy się o znaczeniu pszczół w naszym świecie a dokładniej mówiąc o roli jaką odgrywają. Wiemy, że pszczoły są zapylaczami i produkują bardzo ceniony miód, lecz nie zdajemy sobie do końca sprawy jak ważne jest to w bioróżnorodności przyrody i tego, jak ich symbiotyczny związek z roślinami wpływa na życie, jakie dotychczas poznaliśmy.
Pszczoły wykonują niezwykłą robotę, dlaczego? To proste, zapylają jedną trzecią upraw żywności dla człowieka i zwierząt na całym świecie, poza tym do wykorzystywania włókien do produkcji ubrań. Na naszej planecie istnieje niezliczona ilość rośli do konsumowania, które głównie zapylają pszczoły.
Ale czy wiesz, że „Gdyby pszczoła zniknęła z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostałyby nie więcej niż cztery lata życia”.
Darzymy zaufaniem pszczoły nie bez powodu, ponieważ są naszymi zapylaczami i przez to możemy korzystać z różnych dobrodziejstw. Każda roślina dotknięta przez pszczołę czerpie korzyść, lecz w zamian i one mogą czerpać korzyść poprzez zbieranie nektaru i pyłu by ich młode modły się pożywiać.
Wspólne powiązania są bardzo pożyteczne dla obu stron, na przykład pszczoły mogą gromadzić zasoby niezbędne do przetrwania i produkować miód oraz wiele innych, mniej znanych, ale ważnych produktów. Całkiem niedawno badano składnik jodu pszczelego który okazał się być niezwykle pożądany dla zdrowia człowieka.
Odnotowano, że na całym świecie jest 20 000 gatunków pszczół, które większość z nich znajduje się na wolności. Rozszerzająca się w szybkim tempie cywilizacja to poważny problem zagrażający siedliskom dzikich pszczół. Już dzisiaj wiemy jakie przynosi to straty w pszczołach miodnych, które zginęły. Chociaż przyczyna nie została potwierdzona, wstępne dowody sugerują, że pestycydy mogły przyczynić się do ich śmierci. Jakie jest to smutne, sami się zabijamy przez powolną śmierć nie dbając o to co jest ważne. Czy wiesz, że to człowiek wytwarza niebezpieczne pestycydy, takie jak DDT, a gdy są zakazane, często po prostu zastępuje się je innymi niebezpiecznymi pestycydami. By uniknąć tragedii, należy ponownie zbadać takie praktyki.
Konopie dla pszczół
W dawnych czasach mówiono, że konopie nie zachęcają pszczół ponieważ nie mają zachęcających kwiatów i brak nektaru do zbierania. Ciekawostką jest to, że teoretycznie konopie nie zaliczają się do 90% ilości roślin na całym świecie, którymi by pszczoły się interesowały choćby przez to, że konopie indyjskie głównie zapylają się przez wiatr. Dlatego też zostało przyjęte że obopólne korzyści nie mają miejsca.
Jedno z ostatnich badań przeprowadzone przez Cornell University i Colorado University pokazuje, że pszczoły są w rzeczywistości szczególnie przyciągane do wysokich, męskich roślin konopi. Szczegółowo opisując, pszczoły poczuły zainteresowanie do wyższych roślin i im większy obszar zajmowały rośliny, tym bardziej pszczoły były przyciągane do roślin. Czyli wbrew wcześniejszych przekonań okazało się, że jest związek taki, który przyciąga pszczoły do konopi.
Konopie przemysłowe, są minimalnie miej cenione, ale jednak powód to brak zastosowań leczniczych w porównaniu do zastosowania żeńskiej rośliny, ale rosną wysokie i prężne i mogą okazać się niezwykle korzystne w walce o przyszłość pszczół. Konopie posiadają wiele walorów korzystnych takich jak późniejszy sezon kwitnienia i niskie wymagania wodne konopi. Środowisko takie jest świetnym źródłem pożywienia gdy inne są ograniczone. Kolejnym walorem konopi jest bak konieczności stosowania chemicznych pestycydów, gdyż rosną naturalnie w dobrych stosunkach z innymi roślinami.
Połączenie pszczół i plonów konopi idealnie się uzupełnia tworząc razem dobry wpływ na wzrost rośliny, znacznie zwiększając zarówno ilość, jak i jakość produkowanych roślin. Obniżenie ograniczeń w stosunku do konopi może mieć ogromny wpływ na cały świat a mianowicie głód panujący w niektórych krajach.
Natura nam pokazuje wyraźnie że związek między pszczołami a konopiami jasno pokazuje korzyści zarówno dla owadów, jak i roślin. Jednakże to, My możemy być tymi którzy najwięcej zyskają. Wystarczy że pójdziemy po rozum do głowy i wniesiemy swój wkład, zapewniając zasoby, takie jak konopie indyjskie, wspierając przez to malejącą się populację pszczół nie zapominając o tym by unikać niebezpiecznych pestycydów chemicznych w rolnictwie.
Ważnym przesłaniem dla każdego z Nas, powinno być by dbać i kochać ziemię po, której stąpamy na użytek przyszłych pokoleń.
0 komentarzy