Czy Marihuana Może Leczyć Migreny?

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

Migrena to rodzaj umiarkowanego lub silnego bólu głowy, który występuje często i jest zlokalizowany po jednej stronie głowy. Objawy migreny mogą obejmować nudności oraz nadwrażliwość na światło i hałas. Jest to powszechny stan zdrowia, który dotyka około 1 na 5 kobiet i około 1 na 15 mężczyzn na całym świecie. Dokładna przyczyna migreny jest nadal nieznana, chociaż niektóre czynniki, które mogą ją wywołać, zostały już zidentyfikowane:

• Początek okresu,
• Stres, zmęczenie,
• Niektóre potrawy i napoje.

Czy marihuana może pomóc w leczeniu migreny?

Konopie indyjskie wytwarzają pewne związki, zwane kannabinoidami, które koncentrują się w żywicy jej pąków. Kiedy używamy tych kwiatów, kannabinoidy trafiają do naszego organizmu i mają na niego aktywny wpływ. Dzieje się tak dzięki ich interakcji z receptorami naszego układu endokannabinoidowego, które regulują różne funkcje organizmu, takie jak system sygnalizacji bólu.

Chociaż dokładna przyczyna migreny wciąż nie została znaleziona, niektóre badania naukowe sugerują, że może to być związane z sygnalizacją serotoniny. Marihuana ingeruje w procesy związane z tym hormonem, dlatego te badania wskazują, że może ona okazać się skuteczna w zapobieganiu i łagodzeniu objawów migreny. Jeśli więc musimy odpowiedzieć na pytanie „Czy marihuana może być skuteczna w leczeniu migreny?”, odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK. Obecnie istnieje wystarczająca ilość dowodów naukowych potwierdzających, że kannabinoidy są skutecznym sposobem leczenia tego zaburzenia.

Niedawno opublikowane badanie twierdzi, że 88,3% z 279 osób cierpiących na przewlekłą migrenę znacznie poprawiło się dzięki używaniu konopi indyjskich. Ponad połowa doświadczyła zmniejszenia częstotliwości i intensywności bólów głowy, a także udało im się zmniejszyć spożycie leków opioidowych.

Jakie właściwości konopi są skuteczne w leczeniu migreny?

Istnieje kilka powodów, dla których kannabinoidy mogą być skuteczne w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów spowodowanych migreną:

1. Mają właściwości przeciwbólowe: najbardziej dokuczliwym objawem tego zaburzenia jest prawdopodobnie ból. Udowodniono, że kannabinoidy pomagają zmniejszyć ból poprzez ich interakcję z receptorami CB1 zlokalizowanymi w określonych obszarach mózgu. Według tego badania kannabinoidy pomogły zmniejszyć ból u zdecydowanej większości pacjentów.

2. Hamują poziom serotoniny: jak wspomniano powyżej, kilka badań dowiodło, że istnieje związek między migreną a zmianami poziomu serotoniny u pacjentów. Najwyraźniej poziom serotoniny wzrasta podczas migreny i spada, gdy ból głowy ustępuje. THC pomaga zmniejszyć ilość serotoniny, dlatego jego spożycie może pomóc złagodzić objawy migreny.

3. Konopie indyjskie działają zwężająco na naczynia krwionośne: inną możliwą przyczyną migreny może być poszerzenie i zwężenie naczyń krwionośnych w głowie. Proces ten jest również związany z uwalnianiem serotoniny w mózgu, ponieważ ta cząsteczka powoduje skurcz tętnic. Biorąc pod uwagę, że marihuana ma działanie zwężające naczynia krwionośne, może być również skuteczna w łagodzeniu bólów głowy z tego powodu.

Związek między migreną a układem endokannabinoidowym

Eksperci twierdzą, że układ endokannabinoidowy jest ściśle powiązany z migrenami. Istnieją dowody na to, że osoby z niedoborem anandamidu (ludzkiego endokannabinoidu podobnego do THC) mają większe szanse na migreny. To wyjaśniałoby, dlaczego spożywanie THC, fitokannabinoidu imitującego anandamid, pomaga złagodzić objawy tej dolegliwości.

Wniosek

Obecnie istnieją jednoznaczne dowody na skuteczność konopi indyjskich w leczeniu migreny. Kannabinoidy są skuteczną alternatywą, szczególnie dla tych pacjentów, którzy cierpią na ciężkie migreny i zostali zmuszeni do przyjmowania silnych i silnie uzależniających leków, takich jak opiaty, które mogą również prowadzić do niezliczonych szkodliwych skutków ubocznych. Niemniej jednak zawsze radzimy zasięgnąć porady lekarza przed poddaniem się jakiemukolwiek leczeniu opartemu na konopiach indyjskich. Pamiętaj, że dawkowanie, częstotliwość stosowania i sposób spożycia to czynniki decydujące o skuteczności kuracji.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl