Co To Jest Kwas Tetrahydrokannabinolowy?

Opublikowane przez Anna Pawelska w dniu

THC vs THCa: Co to jest kwas tetrahydrokannabinolowy?

Jeśli masz jakieś doświadczenie z konopiami indyjskimi, prawdopodobnie znasz już THC, jeden z dwóch najpowszechniejszych kannabinoidów w marihuanie (drugim jest CBD). Jednak „czym jest THCa?” to pytanie, które dość często słyszymy zarówno od entuzjastów marihuany, jak i nowicjuszy.

THCa, czyli kwas tetrahydrokannabinolowy, jest jednym z setek kannabinoidów występujących w konopiach indyjskich, które, jak się uważa, oferują kilka korzyści terapeutycznych, chociaż trwają badania nad ich potencjalnymi korzyściami. Chociaż jego nazwa i skład chemiczny są bardzo podobne do THC, THCA ma bardzo różne właściwości od tego drugiego. W przeciwieństwie do THC, THCA jest niepsychoaktywnym kannabinoidem.

W rzeczywistości THCA jest poprzednikiem THC i przekształca się w tetrahydrokannabinol, gdy roślina konopi jest poddawana działaniu światła i ciepła. Dlatego produkty THCA są ekstrahowane z surowych roślin konopi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o THCA i dlaczego zyskuje na popularności, ponieważ badania odkrywają więcej jego unikalnych właściwości.

Co to jest THCA?

THCA jest często określany jako prekursor THC. Jest to kwas kannabinoidowy występujący w świeżych konopiach indyjskich. Kiedy rośliny konopi rosną, wytwarzają szereg kannabinoidów w zależności od konkretnej odmiany rośliny. Prawie wszystkie te kannabinoidy zaczynają jako kwasy karboksylowe, takie jak THCA, a następnie przekształcają się w związki niekwasowe w procesie dekarboksylacji lub „dekarbacji”. Kwaśna wersja każdego kannabinoidu zazwyczaj ma inne działanie niż jego forma dekarboksylowana. Inne kwasy kannabinoidowe, z którymi możesz się spotkać, to:

• CBGA (kwas kannabigerolowy),
• CBDA (kwas kanabidiolowy),
• CBCA (kwas kannabichromenowy),
• CBGVA (kwas kannabigerowarynowy),
• THCVA (kwas tetrahydrokanabiwarinowy),
• CBDVA (kwas kannabidiwarynowy),
• CBCVA (kwas kannabichromowarynowy).

Jak THCA oddziałuje na nasz organizm?

Ciało ludzkie (i ciało niektórych zwierząt) zawiera unikalny zestaw receptorów, które są częścią systemu endokannabinoidowego. System ten został odkryty stosunkowo niedawno przez Raphaela Mechoulama. ECS odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy ludzkiego ciała, co wpływa na nasz mózg, układ odpornościowy i inne. W przeciwieństwie do THC, THCA jest niepsychotropowym kannabinoidem. Innymi słowy, nie wywołuje efektu odurzającego, który jest powszechnie kojarzony z konopiami indyjskimi i THC.

Wynika to z wielkości cząsteczki THCA. Jest to duża cząsteczka, która nie wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w układzie endokannabinoidowym. Obecne badania sugerują, że THCA nie wiąże się zbytnio z receptorami CB1 ani CB2, dwoma głównymi receptorami kannabinoidowymi.
Nie oznacza to jednak, że THCA nie ma wpływu na twój organizm. Ostatnie badania sugerują, że ekstrakty marihuany składające się głównie z THCA mogą mieć właściwości przeciwzapalne i neuroprotekcyjne u niektórych osób. Niektóre badania sugerują również zmniejszenie nudności i wymiotów.

Potencjalne korzyści i efekty THCA

Rekreacyjna i medyczna marihuana dopiero niedawno stała się legalna w wielu krajach. Ze względu na swoją historię jako nielegalnej substancji i ciągłą kryminalizację w większości części świata, badania nad skutkami i potencjalnymi zastosowaniami wielu zawartych w niej chemikaliów pozostają bardzo ograniczone. Badania nad skutkami i potencjalnymi zastosowaniami terapeutycznymi THCA są wciąż w powijakach, a naukowcy wciąż mają nadzieję, że THCa może być stosowane i jak skuteczne może być.

Jednak wstępne badania i anegdotyczne dowody doświadczeń poszczególnych osób sugerują, że THCA może stać się znaczącym składnikiem terapii na bazie konopi indyjskich w przyszłości, gdy naukowcy dowiedzą się więcej o kannabinoidach i ich działaniu.

Jak THCA staje się THC?

Ciepło i światło inicjują proces dekarboksylacji. W tym procesie grupa kwasu karboksylowego jest usuwana z cząsteczek THCA, zmieniając ich strukturę chemiczną, aby stać się THC. W przeciwieństwie do THCA, cząsteczki THC mają odpowiedni kształt, aby pasowały do receptorów CB1 układu endokannabinoidowego, który działa w ośrodkowym układzie nerwowym, tworząc odurzające działanie THC.

Większość metod spożywania marihuany, takich jak palenie, wapowanie lub gotowanie, obejmuje podgrzewanie lub spalanie marihuany. W rezultacie większość THCA w konopiach zostanie zdekarboksylowana do THC, zanim dostanie się do twojego organizmu. Innymi słowy, palenie lub waporyzacja produktu z konopi indyjskich o wysokiej zawartości THCA niekoniecznie oznacza wyższe spożycie THCA, ponieważ palenie lub waporyzacja zamienia THCA w THC. Z tego powodu, aby zachować zawartość THCA, należy stosować alternatywne metody spożywania konopi lub ekstrakcji kannabinoidów, które unikają podgrzewania lub utwardzania kwiatów konopi.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl