Chmiel i Konopie – Niezwykłe Połączenie
Najbardziej popularnym środkiem odurzającym po, które sięga człowiek to marihuana i piwo. Z uwagi na to, że legalizacja marihuany została zmieniona w niektórych krajach, odnotowano coraz to większą popularność używania jej w celu zrelaksowania się po długim dniu, a także cieszyć się przeogromnym zastosowaniem w leczeniu wielu przykrych dolegliwości.
Dla jasności między marihuaną a piwem istnieje związki, który sięga dużo głębiej niż wspólne właściwości relaksujące. Wyszło na to, że marihuana i chmiel są ze sobą spokrewnione. Ciekawostką jest, że zarówno konopie jak i chmiel należą do rodziny Cannabaceae, wraz z innym gatunkiem znanym jako Celtis lub hackberries. To jednak nie wszystko, co łączy te dwa gatunki.
Konopie zostały podzielone na trzy podgatunki: Sativa, indica i ruderalis. Chmiel został również podzielony na trzy główne podgatunki: Humulus lupulus, Humulus japonicus i Humulus yunnanensis.
Jakby się przyjrzeć samym rośliną konopi i chmielu możemy dostrzec ich podobieństwa w wyglądzie. Jak i jedno tak i drugie mają liście klapowane i ząbkowane, chociaż chmiel ma również haczykowate włoski na łodygach, których używa do wspinaczki. Konopie z kolei rosną pionowo na zdrewniałej łodydze. Obie rośliny są dwupienne, co oznacza, że produkują zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie, a w naturalny sposób – za pośrednictwem wiatru, zapyla oba gatunki. Podobieństwo polega na tym jeszcze, że obie rośliny wytwarzają gruczoły żywiczne, które zawierają ich związki aktywne. W roślinach chmielowych są one znane jako gruczoły lupulinowe, a w konopiach jako trichomy.
A podobieństwa między marihuaną a chmielem na tym się nie kończą. Obie, te rośliny mają wspólne zastosowania, nie wspominając o ich wpływie na ludzki organizm.
Zwyczajowe zastosowania konopi i chmielu
Marihuana jest znana od tysiącleci jako lek ziołowy i narkotyk rekreacyjny. Wszystko działo sprawnie dopóki nie została zdemonizowana i zabroniona na początku XX wieku. Lecz, na dzień dzisiejszy zaczynamy ją odkrywać na nowo, po przez liczne badania naukowe, które jednoznacznie uwidaczniając jej korzyści zdrowotne. Natomiast, to nie wszystko doceniana zawsze była za jej wkład w gospodarkę, gdyż włókna konopne są niezwykle mocne i mogą być wykorzystywane do produkcji tekstyliów, papieru, a nawet przyjaznej dla środowiska alternatywy dla plastiku. Co jest niezwykle ważne w dzisiejszym świecie.
Jak się jednak okazuje włókna chmielowe były również tradycyjnie używane do wyrobu tkanin i papieru. Z chmielem również są znane historie pod kontem lecznictwa oraz był wykorzystywany jako konserwant i barwnik. Padły także sugestie, że owoce chmielu mogły być wykorzystywany jako warzywo. Ale jak by nie było Chmiel znany jest najbardziej z wykorzystaniem go w browarnictwie choć w rzeczywistości jest to stosunkowo nowoczesna praktyka. Chmiel zawiera substancje chemiczne zwane kwasami alfa, które nadają piwu gorzki smak, a także związki aromatyczne znane jako terpeny. Chmiel ma również właściwości antybakteryjne, pomagając piwu dłużej przechowywać i przyspieszając wzrost drożdży, aby pomóc w stworzeniu idealnego piwa.
Konopie indyjskie a także chmiel posiadają mnóstwo różnych zastosowań, ale najważniejszymi są ich właściwości lecznicze. Niezwykłe jest to, że oba te gatunki są pod tym względem do siebie bardzo podobne.
Zastosowania lecznicze obu roślin
Coraz to więcej, powstaje badań naukowych pokazujące korzystne właściwości zdrowotne konopi indyjskiej. Idealnie działa na łagodzenie objawów wielu schorzeń w tym bólu, nudności, zaburzeń nastroju i napadów padaczkowych, by wymienić tylko kilka. Znajdujące się w roślinie kannabinoidy, terpeny i flawonoidy są odpowiedzialne za większość tych właściwości lecznicze. Związki te współpracują ze sobą, aby wpływać na system endokannabinoidowy organizmu, który jest odpowiedzialny za regulację wielu naszych procesów biologicznych.
Z kolei, wyciszające działanie chmielu jest częściowo spowodowane szczególnym kwasem alfa o nazwie 2-metylo-3-buten-2-ol. Ta substancja chemiczna zwiększa aktywność neuroprzekaźnika zwanego GABA. GABA jest neuroprzekaźnikiem hamującym, co oznacza, że działa uspokajająco na układ nerwowy i zmniejsza podniecenie lub niepokój. Czy wiedziałeś o tym? I mimo, że chmiel nie zawiera kannabinoidów, a konopie indyjskie nie zawierają kwasów alfa, oba zawierają niektóre z tych samych terpenów, które zwiększają ich relaksujące działanie. Obie rośliny zawierają wysoki poziom mircenu, terpenu o działaniu uspokajającym i rozluźniającym mięśnie, a także humulenu, kariofilenu i farnezenu. Wspólnym mianownikiem mogą okazać się terpeny, które posiada konopie jak i chmiel powodując rozluźnienie. Jest to z pewnością dobra alternatywa dla osób z zaburzeniem snu.
Podsumowanie
Niezwykle ciekawe jest to, że obie te rośliny używane były przez człowieka do celów medycznych i rekreacyjnych od zalania światów. Co więcej, obi rośliny mają podobne, psychoaktywne działanie. Rośliny te mają również podobną anatomię, dostarczając żywicznych gruczołów wypełnionych terpenami i innymi korzystnymi związkami. Niezwykłe jest także to, że z niektórych roślin chmielu możesz pozyskać CBD.
0 komentarzy