Cała Historia Hybryd. W jaki Sposób Hodowla i Selekcja Doprowadziły do Współczesnej Marihuany cz.1

Opublikowane przez Julia Przybyła w dniu

Wyśmienici hodowcy konopi z ogromnym potencjałem zawsze dążą do szukania kolejnej niezwykłej odmiany. Bezkresne smaki i mnogość efektów łączą się ze sobą, po czym tworząc nieskończone możliwości. W ciągu ostatnich minionych 60 lat hodowcy bardziej niż kiedykolwiek wykorzystali różnorodność konopi, krzyżując szczepy z całego świata odnosząc nie jedno krotnie wspaniałe rezultaty.

Aktualnie, gdy przepisy odnośnie konopi indyjskich przekształcają się w bardziej tolerancyjne zaczynając od Ameryki Północnej po inne kraje, hodowla stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie odmian dostępnych u dystrybutorów nasion. Przeglądając oferty nasion i zastanawiając się, które odmiany wybrać do swojej kolekcji, możesz zadać sobie pytanie: „Jak to możliwe, że jest tyle odmian i skąd się wzięły ?” Początek historii jest dość skomplikowana a zwłaszcza w przypadku wielu współczesnych odmian. A dlaczego? Ponieważ jest często tak, że są hybrydami hybryd. Jednak kluczowymi elementami budulcowymi wielu szczepów są stosunkowo nieliczne, bardzo ważne projekty hodowlane oraz rasy lądowe.

Przyswajanie wiedzy o marihuanie ma wartość wykraczającą poza rozmyślanie biorąc pod uwagę zrozumienie historii współczesnej hybrydy. Zdobyta wiedza o linii szczepu może pomóc w kierowaniu zakupem nasion czy choćby klonów. Komercyjni hodowcy czerpią zysk z różnorodnych kolekcji szczepów, które są ciekawe dla klientów o różnych zainteresowaniach, dlatego sprawność doboru dużego spektrum smaków i efektów jest przydatna. Hodowcy powinni również rozumieć wymagania środowiskowe dla swoich odmian i jakie praktyki kulturowe mogą być najlepsze dla każdego z nich, a na te czynniki duży wpływ ma praźródło. Prócz tego hodowla pod kątem różnorodności i jakości szczepów w przyszłości będzie potrzebowała odpowiedzialnej selekcji i będzie w pełni wartościowa dzięki znajomości szczepów z dawnej przeszłości.

Egzystuje na naszej planecie wiele różnych rodzajów konopi. Chociaż taksonomowie często nie zgadzają się co do tego, jak klasyfikować konopie, wystarczy powiedzieć, że cztery powszechnie uznawane typy to sativa, indica, afghanica i ruderalis.

Nadzwyczajny etnobotanik Richard Evans Schultes co ciekawe zauważył, że chociaż „gorliwi taksonomiści” są często zdeterminowani, by precyzyjnie kategoryzować rośliny, ich plastyczny charakter i zdolność adaptacyjna do krzyżowania pozornie odrębnych rodzajów lub gatunków sugerują, że „rośliny nie zostały stworzone po to, by je katalogować i klasyfikować” i że w przypadkach takich jak identyfikacja konopi indyjskich „konieczna jest perspektywa historyczna”. Wobec tych rozważań przedstawimy rodzaje, roślin konopi w jak najbardziej użyteczny sposób.

Sativa osiąga wysokość 6 metrów ma gładkie, puste łodygi z dłuższymi międzywęźlami niż ich odpowiedniki i produkuje niełupki, które są częściowo odsłonięte w skrócie są to owoce zawierające jedno ziarno. Liście C. sativa są stosunkowo duże, z długimi, lancetowatymi listkami. Kępy kwiatów Sativy są nieco nieokreślone, co oznacza, że rośliny nadal wyrastają na nowe kwiaty ponad starymi przez długi okres, a odmiany równikowe kwitną nawet przez pięć miesięcy. Chociaż rośliny sativa nie są odizolowane od tropików, są przystosowane do cieplejszych szerokości geograficznych, gdzie długość dnia zmienia się nieznacznie w ciągu roku, a ciepłe warunki pozwalają na ciągły rozwój.

Natomiast, rośliny Indica mają niższy wzrost niż odmiany sativa, czasami osiągają wysokość 3 metrów i mają bardziej zdecydowany rodzaj kwitnienia. Posiadają gładkie, gęste, odporne łodygi, a ich listki są mniejsze niż u odmian sativa czy afghanica. W dodatku C. indica ma raczej wąskie, spiczaste listki.

Przystosowane do górzystego, zimnego klimatu a tym bardziej hodowane do produkcji haszyszu rośliny Afghanica są stosunkowo niewielkie, w porównaniu do ich mocnych oraz prawdziwie odpornych łodyg. Marihuana afgańska najczęściej określana jest jako indica; Jednakże w 1926 roku rosyjski biolog, genetyk Nikołaj Wawiłow opisał afganicę jako zupełnie odrębny typ. W oparciu na jego opis, co niektórzy hodowcy w dalszym ciągu izolowali afghaniki ze względu na jej niższy wzrost, żebrowane łodygi, szersze i dłuższe listki, charakterystycznie długie ogonki, gęstsze pąki, szybszy czas kwitnienia i bardziej uspokajający doznania w odróżnieniu do klasycznej odmiany indica. Kiedy większość użytkowników marihuany odwołuje się do indiki, myślą o roślinach z pochodzeniem afgańskich rodzicach nawet o tym nie wiedząc. Istotne jest że mimo Indie mają zimne góry na północy, natomiast na południu panuje również klimat tropikalny; ta różnorodna zmienność środowiskowa może wspomóc wyjaśnić różnice morfologiczne, które powodują potrzebę oddzielenia gatunku afghanica od indica.

Ruderalis po raz pierwszy sklasyfikowany został w 1924 r. Przypuszcza się, że rośliny ruderalis pochodzą z zachodniej Rosji, zachodniej Syberii i Azji Środkowej. C. Ruderalis ma zwykle mniej niż 60 cm wysokości, bywa nierozgałęziony o gładkiej, pustej łodydze oraz małe, szerokie listki. Posiadają także łatwo zrzucające dojrzałe niełupki, które mają charakterystyczną mięsistą warstwę odcięcia u podstawy. Popularne jest to, że ruderalis jest uważane za źródło genetyki samo kwitnącej konopi. Odmiany samo kwitnące nie wymagają krótkich dni (mniej niż 12 godzin) na kwitnienie, jak większość odmian konopi; niezależnie od cyklu światła, zaczynają kwitnąć, gdy tylko osiągną dojrzałość, czyli kilka tygodni po wykiełkowaniu.

W momencie, gdy hodowcy pozwalają na naturalne zapylenie po czym zbierają nasiona swoich upraw, a w następstwie wysadzają je w następnym roku więc powtarzają ten proces w czasie, w konsekwencji czego powstają odmiany dziedziczne. To była standardowa praktyka aż do czasów współczesnych. Wyjątkowe (nieliczne) szczepy są w pewnym stopniu wynikiem dobra naturalnego. Przez wzgląd na drastyczne zmiany środowiska, takie jak ilość opadów, temperatura, poziom wilgotności i godziny nasłonecznienia w ciągu dnia, wraz z ciśnieniem biologicznym, takim jak patogeny i zwierzęta roślinożerne, determinują żywotność poszczególnych roślin w ich środowisku. Rośliny o cechach, które pozwalają im najlepiej radzić sobie z tymi presjami, będą średnio wytwarzać więcej pyłku i nasion niż rośliny o miernej kondycji. Dlatego też wszystkie odmiany dziedziczne są dobrze przystosowane do regionalnych warunków. Kiedy rolnicy handlują regionalnie nasionami pamiątek i kontynuując proces zbierania nasion do kolejnych upraw, rozwijają się rasy lokalne. W obrębie rasy lądowej rośliny mają wspólne cechy, ale także zachowują pewien poziom różnorodności genetycznej. Doświadczenie rasy lądowej konopi to podstawa nowoczesnych hybryd. Wyróżniające przykłady ras lądowych – Afghani, Durban Poison, Jamaican, Colombian Gold, Panama Red and Thai.

Klasyka w legendarnych odmianach. Według zebranych informacji w latach 60/70 większość marihuany sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych była uprawiana na wolnym powietrzu. Z kolei wedle naukowców hodowla konopi w Stanach Zjednoczonych w celu uzyskania odmian o wysokiej zawartości THC, które zakończyły się dostatecznie wcześnie do uprawy w Ameryce Północnej, rozpoczęła się we wczesnych latach 60 XX wieku. Odmiany północno-meksykańskie i jamajskie miały krótszy czas kwitnienia, ale miały łagodną moc. Hodowcy skrzyżowali (tj. Hybrydyzowali) te szczepy z mocniejszymi, dłużej kwitnącymi szczepami panamskimi, kolumbijskimi i tajskimi, a następnie wybiórczo zaszczepili hybrydy w celu stworzenia słynnych odmian sativa outdoor z lat 70., w tym Original Haze i Maui Wowie.

Kojarzenie krewniacze polega na selekcji roślin płci męskiej i żeńskiej o pożądanych cechach oraz zapylaniu samic przy wykorzystaniu samców. Przy starannej selekcji, kojarzenie krewniacze przez kilka pokoleń pozwoli uzyskać mieszaną linię, w której wszystkie rośliny będą wykazywać pożądane cechy. Mieszane linie nazywane są „stabilizowanymi” lub „prawdziwymi hodowlami”, ponieważ kolejne pokolenia chowu wsobnego zachowują charakterystyczne cechy szczepu.

Na dalszą część artykułu proszę oczekiwać w kolejnych dniach. Zapraszamy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog nasionkacannabis o marihuanie i konopi
Copyright © NasionkaCannabis.pl